12. března 2025
KDY: 9:00-10:00
TYP AKCE: pro veřejnost
VSTUP: zdarma
prof. MUDr. Robert Jech, Ph.D.
Hluboká mozková stimulace (DBS) změnila pravidla neurologické léčby – a možná i samotné hranice toho, co považujeme za svobodnou vůli. Tato technologie je určena především k léčbě Parkinsonovy nemoci a dystonických syndromů, experimentálně zasahuje do léčby epilepsie, tiků nebo dokonce deprese. Princip je jednoduchý: tenké elektrody se zavádějí do přesně definovaných míst v mozku. Připojeny jsou k neurostimulátoru, který vysílá elektrické impulzy a „napravuje“ narušenou komunikaci neuronů. Nové automatické stimulátory jdou však ještě dál – samy se zapnou nebo vypnou, kdykoliv to mozek „potřebuje“. Je to poprvé, kdy dáváme stroji pravomoc zasahovat do mozkových funkcí zcela autonomně. Otevíráme tím dveře k lepší léčbě, ale také k etickým otázkám: Kde končí léčba a začíná manipulace? Komu patří kontrola nad naším mozkem? A co to znamená pro naši svobodu?
12. března 2025
KDY: 15:00-16:30
TYP AKCE: pro veřejnost
VSTUP: zdarma
Prof. Mgr. Ondřej Bezdíček, Ph.D.
V první části vyložíme, k čemu v našem životě potřebujeme paměť a jak se vztahuje k zapomínání. Z hlediska stárnutí člověka ukážeme základní změny v paměti vlivem věku. Předložíme důkazy, jak paměťový takový výkon může být narušen také dysfunkcí mozku a poškozením jeho nervového činnosti. Ve druhé části se obrátíme k nelékovým přístupům k předcházení těchto poruch a ukážeme jejich možnosti a použití v každodenním životě.
13. března 2025
KDY: 15:00-16:30
TYP AKCE: pro veřejnost
VSTUP: zdarma
Prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc.
Spánek je přirozený fyziologický stav, na jehož správném průběhu a výskytu v průběhu 24hodinového rytmu dne a noci se podílí mnoho mozkových struktur a systémů. Střídání spánku a bdění ovlivňuje celý organismus a oba tyto stavy jsou pro život nezbytně nutné. Přednáška zkráceně představí mechanismy spánku a bdění a několik základních poruch řízení spánku a bdění a také vybrané neurologické nemoci vyznačující se změnami spánku a bdění.
13. března 2025
KDY: 13:00-14:30
TYP AKCE: pro veřejnost
VSTUP: zdarma
Prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc.
Roztroušená skleróza je autoimunitní zánětlivé onemocněn centrálního nervového systému (mozku a míchy). Tam se vytvářejí drobná ložiska, v nichž dochází k rozpadu nervových obalů, myelinu, a nervových vláken. To způsobuje klinické příznaky nemoci – poruchy zraku, hybnosti, citlivosti, koordinace, sfinkterů apod. Na vzniku choroby se sice podílí genetické pozadí, ale jen asi z 30%. Dalšími faktory jsou faktory environmentální, z nichž některé jsou shodné s faktory vyvolávajícími běžné civilizační choroby. Dalším důvodem, proč lze považovat roztroušenou sklerózu za civilizační onemocnění, je její stoupající prevalence, která v ČR přesáhla 200/100000 obyvatel.
14. března 2025
KDY: 9:00-15:00
TYP AKCE: pro veřejnost
VSTUP: zdarma, nutná registrace
Zveme vás na konferenci Internacionalizace jako klíčová součást moderního vzdělávání, kde se dozvíte, jak otevřít svou školu mezinárodní spolupráci a rozvíjet mezikulturní kompetence. Inspirujte se zkušenostmi úspěšných škol, získejte praktické tipy a objevte možnosti zapojení do programů jako Erasmus+ nebo eTwinning. Čeká vás den plný inspirativních prezentací, diskuzí a workshopů – přidejte se k nám a posuňte vzdělávání na globální úroveň!
19. března 2025
KDY: 10:00-18:00
TYP AKCE: pro studenty
VSTUP: zdarma
Cílem Kariérního dne na UK je zprostředkovat studujícím skrze soubor aktivit a tematických přednášek praktické dovednosti a užitečné informace, které jim usnadní vstup do pracovního procesu a průřezové kompetence, které jim pomohou kariérně růst, a to bez ohledu na studovaný obor. Každý si tak může z pestrého programu vybrat ty aktivity, které jsou pro něj v danou dobu relevantní.
Akce je určena všem studentům a studentkám a čerstvým absolventům a absolventkám UK bez rozdílu fakulty či studijního programu. Doplňuje koncept profesních veletrhů pořádaných jednotlivými fakultami, na kterých se většinou prezentují konkrétní zaměstnavatelé.
Didaktikon | Kampus Hybernská
Hybernská 4, Praha 1, 110 00
771 523 973 (po–pá 9–15)