Jazyky a literatura

Vyberte si z nabídky vzdělávacích programů a objednejte se prostřednictvím rezervačního systému.


Jak workshopy vypadají, se můžete podívat v našem fotoalbu.


Volné termíny a přihlašovací formulář

Workshopy

My versus oni: Jazyk a manipulace

2. stupeň ZŠ (60 minut)

Denně se nás někdo na sociálních sítích, na youtubových kanálech, na TikToku, v e-mailech, v reklamě, ve zprávách nebo v tištěných médiích snaží o něčem přesvědčit. Tohle přesvědčování může přerůst v manipulaci. Autor/ka textu nebo projevu se nás pokouší dotlačit k tomu, abychom si něco mysleli, abychom něco chtěli, abychom něco považovali za pravdu, za lež, za dobré, za špatné. Důležitým prostředkem, jak s námi manipulovat, je jazyk. Ve workshopu si ukážeme několik jazykových prostředků a postupů, které se při manipulaci využívají, naučíme se v nich vyznat, abychom byli připravenější manipulaci odolat.


Zouvejte se laskavě v/na tý chodbě!

2. stupeň ZŠ (60 minut)

Toho, že se v češtině mění slovní zásoba, si všímáme všichni. Proměňuje se ale i gramatika. Důvodů je mnoho a rozhodně nejde o změny, které by měly češtinu ničit. Jednoduše: není možné jim zabránit, a proto je dobré je poznat a pochopit, jak a proč k nim dochází. Podíváme se na změny v českém předložkovém systému. Zaplatíte u pokladny nebo na pokladně? Kdy bydlíme v bytě a kdy na bytě? Půjdeme do hlavní budovy nebo na hlavní budovu? Cestují lidé na Ukrajinu nebo do Ukrajiny? A jedou tam autobusem nebo s autobusem? Pokud chceme překročit přetrvávající stíny zkostnatělé školní výuky češtiny, má smysl se zabývat (se) skutečným užíváním jazyka.


Topič, Kafka a Panenka

2. stupeň ZŠ (60 minut)

střední školy (90 minut)

Workshop nabídne dvě sondy do díla Franze Kafky a představí jej významného povídkáře pražské německé literatury i autora (polomýtických) dopisů.


Playing Kafka

střední školy (90 minut)

Proč literární dílo Franze Kafky bezmála sto let po jeho smrti čtenáře stále fascinuje? V čem spočívá výjimečnost fikčních světů jeho románů: příběhů, postav, poetiky a jazyka? Co víme o autorově životě a tvorbě? Proč jeho dílo číst i v dnešní době? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat na základě prožitku zprostředkovaného interaktivní hrou a během následujících individuálních i skupinových aktivit.


Program zajišťují Charles Games.


Když je každý nácek, nikdo není nácek

střední školy (90 minut)

Ve workshopu se podíváme na to, jak se v současném diskurzu zachází se silnými slovy jako fašista, fašismus, nacista, nacismus, marxista, marxistka atp. Proč si jimi nadáváme? Mají ještě tentýž obsah jako před 30 nebo 70 lety? Ukážeme si, jak to všechno vůbec lze zjišťovat, a co můžou výsledky našich zjištění znamenat pro současnou společnost.


Návštěva německé Prahy

střední školy (90 minut)

Německý živel a němčina byly s Prahou odnepaměti spojeny. Víte, že Slovanský dům se původně jmenoval Německý dům? Víte, ve kterých kavárnách byste našli spisovatele Kafku, Werfela, Rilka? Jaký obrázek Prahy nabízely zdejší německé noviny a kde se vzalo oblíbené téma magické Prahy? Udělejte si sami názor na dobové stýkání a potýkání česky a německy mluvících Pražanů!Volné termíny a přihlašovací formulářPoslední změna: 29. duben 2024 11:54 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám