Simpsonovi ve vědě
Řešitelé:

Tereza Martínková Bártlová (MFF UK)

Eliška Selinger (3. LF UK)

Tereza Roznerová (1. LF UK)

Ondřej Hofierka


Co mají společného matematika a Simpsonovi? Mají Homerovy vtípky o koblihách nějaký skrytý smysl, nebo je to jen důkaz jeho nízké mozkové kapacity? Dokázali Simpsonovi opravdu předpovědět epidemii koronaviru? Pojďte se s námi podívat na Simpsonovi očima vědce a možná budete překvapeni, kolik utajených vědeckých záblesků se v seriálu skrývá.


ODKAZ NA STRÁNKY PROJEKTU


Aktivity pro školy napojené na exponát


Matematika ze Springfieldu

Co mají společného matematika a animovaný seriál Simpsonovi? Na první pohled se možná může zdát, že vůbec nic. Ve skutečnosti jsou ale díly tohoto seriálu naplněny řadou matematických triků.

vhodné pro:

1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, SŠ


Burns Burger bingo

Pan Burns skončil v nemocnici kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Na vině byla jeho nadměrná konzumace hamburgerů, a tak dostal od lékařů za úkol omezit maso. To ho vedlo k vytvoření nejlepšího veganského burgeru na světě, dokonce i dle slov Lízy! A co vy? Kdo z vás si troufne na soutěž o nejlepší burger? Ale pozor – burger musí být nejen dobrý, ale i zdravý! Body se budou počítat za bílkovinu, vlákniny, zdravý tuk… Cílem hry je získat vítěznou bingo kombinaci a s ní spojený titul a také krásný diplom.

vhodné pro:

1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ


Infekce ze Springfieldu

Osacká horečka není jedinou infekcí, která trápí obyvatele Springfieldu! Jak vypadají springfieldské viry a bakterie? Jak se šíří? Jaké způsobují nemoci a jaký můžeme mít z virů a bakterií užitek? To vše se dozvíte, zatímco se stanete spoluautory naší expozice! Vytvořte dle obrazové předlohy vlastní verzi simpsonovských bacilů a získejte informace o nemocech, které známe i z našeho nekresleného světa.

vhodné pro:

1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ


Kam s tou rybou? Zabraňte zmatenému kuchaři otrávit dalšího hosta!

Nešikovný zmatený kuchař málem otrávil Homera špatnou přípravou prudce jedovaté ryby. Jeho kariéra v sushi restauraci je u konce, ale to neznamená, že pobyt v kuchyni pověsil na hřebík. V nové restauraci má za úkol uspořádat dodávku jídla do skladu... zvládne to ale tak, aby všechno jídlo bylo uchováno správně a nezkazilo se? A co vy? Umíte správě zacházet spotravina a neplýtvat?

vhodné pro:

1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, SŠ


Jídelníček pana Burnse

Pan Burns to poté, co málem zemřel na infarkt, se změnou svého životního stylu myslí vážně 

 i proto si najal vás jako svého nutričního terapeuta. Zvládnete mu pomoci upravit jídelníček tak, aby odpovídal doporučením? A co váš vlastní jídelníček?

vhodné pro:

1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ


Osacká horečka: Staň se lékařským detektivem!

Horečka z Osaky je ve Springfieldu! Zvládnete včas najít všechny nakažené dříve, než bude pozdě? Cílem hry je vytrasovat všechny potenciálně nakažené osoby a informovat je o karanténě. Na začátku dostanete seznam osob, o jejichž nákaze víme, další nakažené už budete muset vytrasovat vy. A pozor – nesmíte plýtvat časem!

vhodné pro:

2. stupeň ZŠ, SŠ


Burgery pana Burnse – pro zdraví lidí i planety?

Poté, co pan Burns skončil v nemocnici kvůli vysokému obsahu cholesterolu obsaženého v hamburgerech, dostal od lékařů za úkol maso omezit. To ho vedlo k vytvoření nejlepšího veganského burgeru na světě, dokonce i dle slov Lízy! A co vy? Vyznáte se v nutričních hodnotách? A jsou skutečně inovátorské burgery na trhu lepší než tradiční maso? V potaz budeme brát jak nutriční obsah, tak ekologickou stopu. Je zájem o naše vlastní zdraví v souladu se zájmy planety? Cílem workshopu je naučit se vyhledávat nutriční informace, počítat nutriční obsah a číst obaly, kde potřebné informace získáme.

vhodné pro:

2. stupeň ZŠ, SŠPoslední změna: 11. září 2023 12:19 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám