Fyzika

Vyberte si z nabídky vzdělávacích programů a objednejte se prostřednictvím rezervačního systému.


Jak workshopy vypadají, se můžete podívat v našem fotoalbu.


Volné termíny a přihlašovací formulář

Workshopy

Fyzika všemi smysly

2. stupeň ZŠ (60 minut)

střední školy (90 minut)

Jak vypadá displej mobilu pod mikroskopem? Co se stane s balónkem na fakírském lůžku? Která limonáda je nejchutnější? Představíme vám přibližně 20 experimentů inspirovaných lidskými smysly.


Program zajišťuje Matematicko-fyzikální fakulta v rámci projektu Fyzika všemi smysly.


Fyzika do vlastních rukou

2. stupeň ZŠ (60 minut)

střední školy (90 minut)

Proč nedávat žárovku do mikrovlnky? Jak studený je tekutý dusík a proč nám v něm okamžitě neumrzne ruka? Proč některé světlo nevidíme? Tohle všechno a mnohem víc se dozvíte na našem workshopu. Fyzikální jevy si vysvětlíme na zajímavých experimentech.


Program zajišťuje Studentská kapitola SPIE.


Pohádkové pokusy

1. stupeň ZŠ (60 minut)

Pomozte Lukymu a jeho magické kamarádce ochránit jejich domov před hrozivou bouří! Program propojuje pohádkový příběh s pokusy, které si děti samy vyrobí a vyzkouší. Každé dítě si vyrobí drobnou vrtulku a ve skupinách vytvoří katapult z marshmallows. A hlavně zjistí že věda se může vyrovnat magii :)

Přednášky

Bouře, tornáda a hurikány

2. stupeň ZŠ (60 minut)

střední školy (90 minut)

Extrémní počasí mívá různé podoby. U nás může jít o bouřky s četnými blesky, přes průtrže mračen, obří kroupy až po tornáda. A v tropických oblastech bývají nejničivější tropické cyklóny. Co mají společného, jak vznikají a jak se dají předpovídat? Bude těchto extrémů v budoucnu přibývat? A kdy v Česku udeří podobně silné tornádo, jako předloni na jižní Moravě?


Přednáška meteorologa Michala Žáka.

Planetum

Gravitační simulátor – Pochopme jak funguje gravitace

2. stupeň ZŠ (60 minut)

střední školy (90 minut)

„Hmota říká vesmíru, jak se má křivit, vesmír říká hmotě, jak se má pohybovat“ tímto heslem se řídí moderní pochopení gravitace. Jak tuto sílu ale pořádně pochopit a jedná se vůbec o sílu? Během workshopu si ukážeme, jak se gravitace chová, co dělá s vesmírem a jakým způsobem ovládá pohyby těles v jejím dosahu. Během workshopu je využita fyzikální pomůcka nazvaná Gravitační simulátor.


Planety v hrsti – Vyrobte si model Sluneční soustavy

1. stupeň ZŠ (60 minut)

V úvodu děti seznámíme s tělesy Sluneční soustavy a poté se zaměříme na planety, především na jejich velikosti a vzdálenosti od Slunce. Poté si žáci společně vytvoří papírové modely planet, které umístí ve správném pořadí do odpovídajících vzdáleností od Slunce. Vzniklý model si mohou odnést s sebou do školy.


S Hurvínkem do vesmíru – Jak vypadá cesta na oběžnou dráhu

1. stupeň ZŠ (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

střední školy (90 minut)

Družice Planetum-1 odstartovala do kosmického prostoru 25. května 2022. Jak funguje raketa, která vynáší družici na oběžnou dráhu? Jak vysoko družice obíhá a kde začíná kosmický prostor? Musí na družici pořád běžet motory, aby nespadla na zem? Jak se k družici dostanou povely a jak s ní můžeme manévrovat? Jistě vás také zajímá, kam chodí loutkonaut Hurvínek na záchod.Volné termíny a přihlašovací formulářPoslední změna: 12. březen 2024 18:11 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám