Didaktikon - nový směr v popularizaci vědy

Didaktikon je popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, které vzniklo ve spolupráci s Kampusem Hybernská, resp. hlavním městem Prahou. Jedná o místo určené pro všechny, kteří mají zájem o neformální přístup ke vzdělávání.


Školní exkurze

V Didaktikonu se zaměřujeme hlavně na exkurze pro základní a střední školy. V unikátních expozicích, které vznikly ve spolupráci s našimi fakultami, se nejen dozvíte mnoho zajímavých informací, ale také si vše hned vyzkoušíte. V Didaktikonu totiž pracujeme s tzv. heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Studenti tak v praxi zjistí, jak lze pojmout pro někoho abstraktní obory jako je například filozofie a matematika. Zároveň si učitelé si mohou společně se svými žáky vybrat ze široké škály aktivit, které Didaktikon nabízí. Konají se zde popularizační přednášky a workshopy, které představují širokou paletu oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.


Odpolední kroužky

Novinkou v letošním školním roce jsou odpolední kroužky, které pro zájemce rozšiřují rámec běžného studia. Kroužky jsou určeny pro studenty základních i středních škol, kteří se pod vedením pedagogů a studentů Univerzity Karlovy mohou na půl roku stát vědci a vědkyněmi v různých oborech - zajímala by vás medicína, právo nebo snad přírodní vědy?


Otevírací doba

Didaktikon je otevřen pro veřejnost každý čtvrtek od 16:30 do 18:30, a dále pak dle plánovaných akcí pro veřejnost. Více v sekci Kalendář akcí.

Školní exkurze probíhají od úterý do pátku dopoledne a konkrétní časy jsou domlouvány individuálně dle vašich rezervací.


Newsletter

Pokud máte zájem být informováni o aktualitách a novinkách, můžete se přihlásit k odběru newsletteru.


Aktuality

Hledáme posilu do týmu

Jste pečliví, komunikativní a baví vás práce s lidmi? Tak možná hledáme právě vás!

Do Didaktikonu právě hledáme posilu do týmu. Chcete s námi pracovat na rozvoji vzdělávacího centra UK? Podívejte se na nás inzerát.

24. června 2024

UK a Planetum budou společně popularizovat astronomii

Největší česká univerzita a Planetum – Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy se dohodly na vzájemné podpoře a spolupráci v oblasti astronomie, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu, IT a dalších příbuzných oborů. U nás si můžete z dílen Planeta vyzkoušet například workshopy nebo se přihlásit na kroužek Vesmírní průzkumníci.

20. června 2024

Chcete vědět jako první o nových termínech workshopů?

Protože víme, že přes léto si chtějí učitelé hlavně odpočinout a nesledovat e-mail, nabízíme možnost nechat se upozornit na otevření přihlašování na workshopy SMS. Chcete mít jistotu, že budete mezi prvními, kdo se dozví, až přihlašování na školní rok 2024/25 spustíme? Nechte nám své telefonní číslo a my Vám pošleme SMS.

12. června 2024

Nové černové termíny workshopů

Vypsali jsem nové termíny workshopů na téma Zdraví na měsíc červen. Přijďte se stát lékařským detektivem, zastavit infekci ze Springfieldu nebo pomoct panu Burnsovi vymyslet nový burger, který mu pomůže snížit obsah cholesterolu v krvi. Máme nové termíny i workshopu Smysly, během kterého si můžete otestovat své vlastní smysly a porovnat je s překvapivými schopnostmi některých druhů zvířat.

28. května 2024

Den otevřených dveří ve vzdělávacím centru Didaktikon

Didaktikon, vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, se 6. května otevřelo odborníkům z oblasti školství. Již téměř dva roky nabízí vzdělávací programy především pro základní a střední školy a jeho návštěvnost stabilně roste. Cílem dne otevřených dveří bylo zvýšit povědomí o něm ještě více mimo oblast Prahy.

8. května 2024

Studentský tým pod mentoringem Jana Spratka uspěl v NASA

Tým českých středoškoláků ovládl v americkém Houstonu finále mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu. Zvítězili s nápadem, jak na dálku opravit nefunkční družice. Jejich mentorem a rádcem byl i Jan Spratek, kterého můžete potkat na workshopech pro školy ve vzdělávacím centru Didaktikon.

2. května 2024

V květnu se můžete těšit na program Za školou i na Den češtiny

Protože víme, že období maturit je náročné nejen pro maturující studenty, ale i pro všechny ostatní, připravili jsme si speciální program pro nematurující ročníky. Přijďte se svou třídou na dopolední program, který si pro vás připravily fakulty UK. Těšit se můžete na naše osvědčené workshopy, ale i na mnoho novinek, které budeme exkluzivně nabízet jen v těchto dnech. 28. 5. navíc proběhne Den češtiny, těšit se můžete na tematické workshopy pro žáky i učitele.

29. dubna 2024

Studenti UK učí v Didaktikonu. Pod Drobnohledem

Jak souvisí fotosyntéza se svobodou? Třeba tak, že o obou vypráví žákům základních škol lektoři jen o pár let starší. Vzdělávací centrum Didaktikon Univerzity Karlovy dlouhodobě pojímá část svého vzdělávacího programu v módu „studenti – studentům“. Až do konce dubna zde probíhá série dopoledních aktivit s názvem Pod drobnohledem, v nichž se žáci podrobí blízkému zkoumání jednak přírodních jevů, ale také blíže nahlédnou na své chování v nezvyklé situaci.

26. dubna 2024

Nová kategorie workshopů pro školy

Ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem jsme pro školy připravili hned několik nových workshopů. Pronikněte spolu s námi do tajemného světa starověkého Egypta, vyzkoušejte si psaní hieroglyfů či mumifikaci a zjistěte od těch nejpovolanějších, jak vypadá práce archeologa. U Egypta to ale nekončí, během workshopů o starověkém Řecku a Římě zavítáte na Olymp a zjistíte, jaké technické vymoženosti používali již staří Římané.

5. dubna 2024
Všechny aktuality >
VideoKalendář
Červenec 2024
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Všechny události >
Partneři projektu:


Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám