Didaktikon - nový směr v popularizaci vědy

Didaktikon je popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, které vzniklo ve spolupráci s Kampusem Hybernská, resp. hlavním městem Prahou. Jedná o místo určené pro všechny, kteří mají zájem o neformální přístup ke vzdělávání.


Školní exkurze

V Didaktikonu se zaměřujeme hlavně na exkurze pro základní a střední školy. V unikátních expozicích, které vznikly ve spolupráci s našimi fakultami, se nejen dozvíte mnoho zajímavých informací, ale také si vše hned vyzkoušíte. V Didaktikonu totiž pracujeme s tzv. heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Studenti tak v praxi zjistí, jak lze pojmout pro někoho abstraktní obory jako je například filozofie a matematika. Zároveň si učitelé si mohou společně se svými žáky vybrat ze široké škály aktivit, které Didaktikon nabízí. Konají se zde popularizační přednášky a workshopy, které představují širokou paletu oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.


Odpolední kurzy

Novinkou v letošním školním roce jsou odpolední kurzy, které pro zájemce rozšiřují rámec běžného studia. Kurzy jsou určeny pro studenty základních i středních škol, kteří se pod vedením pedagogů a studentů Univerzity Karlovy mohou na půl roku stát vědci a vědkyněmi v různých oborech - zajímala by vás medicína, právo nebo snad přírodní vědy?


Otevírací doba

Didaktikon je otevřen pro veřejnost každý čtvrtek od 16:30 do 18:30, a dále pak dle plánovaných akcí pro veřejnost. Více v sekci Kalendář akcí.

Školní exkurze probíhají od úterý do pátku dopoledne a konkrétní časy jsou domlouvány individuálně dle vašich rezervací.


Newsletter

Pokud máte zájem být informováni o aktualitách a novinkách, můžete se přihlásit k odběru newsletteru.


Aktuality

Nabídka vánočních workshopů

Že Vánoce a věda nejdou dohromady? Tak to jste na omylu! Připravili jsme pro Vás speciální vánoční workshopy pro školy! Věděli jste, že bratři Čapkové se ve své tvorbě Vánocům věnovali? Přijďtě si připomenout jejich fejetony s vánoční tématikou. Nebo byste se radši dozvěděli něco o historii ochranovské hvězdy, symbolu Vánoc u na našich německých sousedů. A jednu takovou hvězdu si společně i vyrobíme!

17. listopadu 2023

Juračkova fotografie na obálce National Geographic

S autorem fotografií současné výstavy v Didaktikonu „Velmi křehké kurnýře“ Petrem Janem Juračkou vyšel rozhovor v nejnovějším čísle National Geographic. Obálku časopisu zdobí jeho fotografie, která posloužila i jako titulní fotografie na obálce jeho nové knihy Něha Himaláje.

5. listopadu 2023

Co mají společného zebry a nadaní? Odpověděla minikonference

Nenajdete dvě zebry se stejnými pruhy, což o nadaných platí také. V úterý 10. října se v Didaktikonu konala minikonference na téma Sdílení zkušeností s prací s nadanými na Gymnáziu Na Zatlance. Na místě diskutovali odborníci i pedagogové, představen byl i ucelený program na podporu nadání pod názvem GrowZ.

26. října 2023

Snazší pochopení díla Franze Kafky skrze videohru

Novou hru ze studia Charles Games s názvem Playing Kafka otestovali první studenti. Přečtěte si článek, jak studenti smíchovské průmyslovky hru vnímali a jaké si z ní odnáší pocity. Na hru i následný workshop k ní se můžete těšit u nás ve vzdělávacím centru už od ledna 2024. Vžijte se se studenty do postavy Josefa K. a prožijte s ním Proces na vlastní kůži.

25. října 2023

Noc vědců bavila děti i dospělé, na UK přilákala tisíce lidí

Obrovský zájem dětí i dospělých vyvolal univerzitní program Noci vědců. Celorepubliková akce, jejímž cílem je poodhalit tajemství a kouzlo vědy široké veřejnosti, přilákala v pátek 6. října večer na Univerzitu Karlovu šest tisíc lidí!

8. října 2023

Připravili jsme 6 kurzů pro ZŠ a SŠ!

Máš zájem o vědu a chceš vyzkoušet, jaké to je studovat na Univerzitě Karlově? Nevíš, jestli je tvůj vysněný obor ten pravý? Máme pro tebe jedinečnou příležitost vyzkoušet si to v rámci jednoho z šesti našich kurzů určených pro středoškoláky i žáky základních škol.

1. září 2023
Všechny aktuality >
VideoKalendář
Prosinec 2023
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Dopolední programy pro studenty základních i středních škol

1. října 2023 – 22. prosince 2023

TYP AKCE: pro základní a střední školy

VSTUP: zdarma

Didaktikon nabízí dopolední programy pro studenty základních i středních škol. Vybrat si můžete z více než 40 workshopů a přednášek. Studenti si tak mohou vyzkoušet nejrůznější obory nabídky oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.

Všechny události >
Partneři projektu:


Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám