Didaktikon - nový směr v popularizaci vědy

Didaktikon je popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, které vzniklo ve spolupráci s Kampusem Hybernská, resp. hlavním městem Prahou. Jedná o místo určené pro všechny, kteří mají zájem o neformální přístup ke vzdělávání.


Školní exkurze

V Didaktikonu se zaměřujeme hlavně na exkurze pro základní a střední školy. V unikátních expozicích, které vznikly ve spolupráci s našimi fakultami, se nejen dozvíte mnoho zajímavých informací, ale také si vše hned vyzkoušíte. V Didaktikonu totiž pracujeme s tzv. heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Studenti tak v praxi zjistí, jak lze pojmout pro někoho abstraktní obory jako je například filozofie a matematika. Zároveň si učitelé si mohou společně se svými žáky vybrat ze široké škály aktivit, které Didaktikon nabízí. Konají se zde popularizační přednášky a workshopy, které představují širokou paletu oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.


Odpolední kroužky

Novinkou v letošním školním roce jsou odpolední kroužky, které pro zájemce rozšiřují rámec běžného studia. Kroužky jsou určeny pro studenty základních i středních škol, kteří se pod vedením pedagogů a studentů Univerzity Karlovy mohou na půl roku stát vědci a vědkyněmi v různých oborech - zajímala by vás medicína, právo nebo snad přírodní vědy?


Otevírací doba

Didaktikon je otevřen pro veřejnost každý čtvrtek od 16:30 do 18:30, a dále pak dle plánovaných akcí pro veřejnost. Více v sekci Kalendář akcí.

Školní exkurze probíhají od úterý do pátku dopoledne a konkrétní časy jsou domlouvány individuálně dle vašich rezervací.


Newsletter

Pokud máte zájem být informováni o aktualitách a novinkách, můžete se přihlásit k odběru newsletteru.


Aktuality

Den otevřených dveří ve vzdělávacím centru Didaktikon

Didaktikon, vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, se 6. května otevřelo odborníkům z oblasti školství. Již téměř dva roky nabízí vzdělávací programy především pro základní a střední školy a jeho návštěvnost stabilně roste. Cílem dne otevřených dveří bylo zvýšit povědomí o něm ještě více mimo oblast Prahy.

8. května 2024

Studentský tým pod mentoringem Jana Spratka uspěl v NASA

Tým českých středoškoláků ovládl v americkém Houstonu finále mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu. Zvítězili s nápadem, jak na dálku opravit nefunkční družice. Jejich mentorem a rádcem byl i Jan Spratek, kterého můžete potkat na workshopech pro školy ve vzdělávacím centru Didaktikon.

2. května 2024

V květnu se můžete těšit na program Za školou i na Den češtiny

Protože víme, že období maturit je náročné nejen pro maturující studenty, ale i pro všechny ostatní, připravili jsme si speciální program pro nematurující ročníky. Přijďte se svou třídou na dopolední program, který si pro vás připravily fakulty UK. Těšit se můžete na naše osvědčené workshopy, ale i na mnoho novinek, které budeme exkluzivně nabízet jen v těchto dnech. 28. 5. navíc proběhne Den češtiny, těšit se můžete na tematické workshopy pro žáky i učitele.

29. dubna 2024

Studenti UK učí v Didaktikonu. Pod Drobnohledem

Jak souvisí fotosyntéza se svobodou? Třeba tak, že o obou vypráví žákům základních škol lektoři jen o pár let starší. Vzdělávací centrum Didaktikon Univerzity Karlovy dlouhodobě pojímá část svého vzdělávacího programu v módu „studenti – studentům“. Až do konce dubna zde probíhá série dopoledních aktivit s názvem Pod drobnohledem, v nichž se žáci podrobí blízkému zkoumání jednak přírodních jevů, ale také blíže nahlédnou na své chování v nezvyklé situaci.

26. dubna 2024

Nová kategorie workshopů pro školy

Ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem jsme pro školy připravili hned několik nových workshopů. Pronikněte spolu s námi do tajemného světa starověkého Egypta, vyzkoušejte si psaní hieroglyfů či mumifikaci a zjistěte od těch nejpovolanějších, jak vypadá práce archeologa. U Egypta to ale nekončí, během workshopů o starověkém Řecku a Římě zavítáte na Olymp a zjistíte, jaké technické vymoženosti používali již staří Římané.

5. dubna 2024

Festival Kafkus Hybernská: Nové dimenze Kafkova díla

Kampus Hybernská se minulý týden, u příležitosti stého výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky, proměnil v Kafkus. Didaktikon zorganizoval hlavně pro žáky středních a základních škol přednášky, workshopy nebo pop-artovou výstavu, jejichž pojítkem byl právě nejslavnější pražský německy píšící spisovatel.

28. března 2024

V roce 2024 už Didaktikonem prošlo přes 2000 žáků!

Návštěvnost Didaktikonu stále roste a nás to nesmírně těší! Jen mezi lednem a březnem tohoto roku nás navštívilo přes 2000 žáků a žákyň základních a středních škol! Pro srovnání v minulém roce prošlo našimi workshopy přes 3500 žáků základních a středních škol. Pokud chcete znát všechny statistiky z loňského roku, podívejte se do naší Výroční zprávy za rok 2023.

26. března 2024

Inspirativní ženy na Karlovce: Mějme se rády a sportujme

Jaké jsou ženy ve vrcholných pozicích? Jak se chovají a přemýšlí, jakými lidmi se obklopují? A proč u toho mnohé i cvičí? Nejen proto, že letos pomyslnou štafetu akce Ženy, které inspirují k Mezinárodnímu dni žen, která proběhla v pátek 8. března v Didaktikonu v Kampusu Hybernská, převzala Fakulta tělesné výchovy a sportu UK.

9. března 2024

Chcete být v obraze? Odebírejte náš newsletter!

V Didaktikonu se pořád něco děje: připravujeme pro vás stále nové workshopy, přidáváme Dny s Didaktikonem, otevíráme odpolední kroužky a chystáme plno dalšího programu pro školní skupiny. Chcete o všech chystaných akcích vědět jako první? Odebírejte náš newsletter, chodí vždy první týden v měsíci! Archiv starších čísel a přihlášení k odběru najdete zde.

6. března 2024
Všechny aktuality >
VideoKalendář
Květen 2024
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Dopolední programy pro studenty základních i středních škol

3. ledna 2024 – 30. června 2024

TYP AKCE: pro základní a střední školy

VSTUP: zdarma

Didaktikon nabízí dopolední programy pro studenty základních i středních škol. Vybrat si můžete z více než 40 workshopů a přednášek. Studenti si tak mohou vyzkoušet nejrůznější obory nabídky oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.

Všechny události >
Partneři projektu:


Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám