Didaktikon - nový směr v popularizaci vědy

Didaktikon je vzdělávací centrum Univerzity Karlovy a Kampusu Hybernská, z.ú., určené k experimentování, objevování a učení se hrou. Jeho hlavním cílem je vzdělávat žákyně a žáky základních a středních škol heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Žáci se tak stanou aktivními účastníky výuky. Vnímají učení jako činnost, kterou konají oni sami, ne jako něco, co je na nich vykonáváno zvenčí. Mají radost z toho, že sami něco vyřeší a dokáží, což vede k jasnějšímu a hlubšímu pochopení učiva a k odhalení širších souvislostí s dosavadními znalostmi i s každodenními zkušenostmi žáka.


Další cílovou skupinou Didaktikonu jsou učitelé. Díky unikátnímu spojení různých didaktických oborů Univerzity Karlovy pomáhá Didaktikon experimentálně rozvíjet výuku budoucích učitelů základních a středních škol, poskytovat jim možnost přistupovat nejen k vlastnímu vzdělávání, ale i vzdělávání budoucích žáků kreativně, integrovat různé didaktické postupy, různé technologie a různé vědecké disciplíny tak, aby výsledný vzdělávací koncept dokázal zaujmout žáky a studenty s různým zaměřením a vedl je k širšímu zájmu o vědu jako způsob vnímání světa i inspiraci k vlastnímu rozvoji, podnikavosti a kreativitě.


Aktuality

Nově nás můžete navštívit i virtuálně

Chtěli byste nás navštivit se školou, ale nejprve se chcete podívat, jak to u nás vlastně vypadá? Nebo hledáte prostor na Vaši akci pro učitele a potřebujete zjistit, zda se k nám Vaše akce vůbec vejde? Nově můžete vše zjistit z pohodlí domova díky virtuální prohlídce! Prohlídka obsahuje interaktivní prvky a některé z exponátů si tak můžete vyzkoušet i u Vás doma.

20. března 2023

Přednáška U3V z 12. 4. se přesouvá na 11. 4.

Přednáška Univerzity třetího věku, která se koná u nás v Didaktikonu se přesouvá z 12. 4. na 11. 4. 2023.

Letní semestr se skláda z přednášek a seminářů, které představí umělou inteligenci ve světle například lingvistiky, náboženství, fyziky, pedagogiky. 

16. března 2023

Eliška Jandová o vědě ráda mluví, ale s pipetou se cítí líp

Koncem září vyhrála národní finále soutěže FameLab.V mezinárodním on-line finále v Cheltenhamu nyní získala stříbro! Budoucí molekulární bioložka Eliška Jandová, studentka Přírodovědecké fakulty UK, ve svém vystoupení nastínila naději pro pacienty s rakovinou.

25. listopadu 2022

Student to ví. Wikipedia hledala v Didaktikonu nové editory

„Univerzitní student je ideální editor Wikipedie, protože je nejblíž aktuálním poznatkům a ví, co je v jeho oboru v ‚kurzu',“ říkala Klára Joklová, výkonná ředitelka Wikimedia ČR před zahájením akce editaton, jež se konala 23. listopadu též v Didaktikonu.

24. listopadu 2022

Studenti středních škol se utkali v mezinárodní fyzikální souteži

V pátek 4. 11. se v Didaktikonu konala mezinárodní soutěž Fyzikální Náboj. 15 týmů složených vždy z 5 středoškolských studentů se snažilo vyřešit co nejvíce úloh na čas. Utkali se s dalšími týmy nejen z České republiky, ale také ze čtyř dalších evropských zemí.

9. listopadu 2022

Juniorská UK po osmé: Letos poprvé v Didaktikonu

Uvažujete o studiu na Univerzitě Karlově a chcete vědět, jak to na ní chodí? Zajímáte se o přírodní, lékařské nebo společenské vědy? Univerzita Karlova nabízí unikátní možnost účastnit se programu, který vás provede nejenom zajímavými zákoutími vědy.

25. října 2022
Všechny aktuality >
Video



Kalendář
Březen 2023
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Třetí rozměr papíru

1. března 2023 – 31. května 2023

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma

Výstava reliéfní grafiky z tvorby Davida Linka, který se této specifické technice věnuje již déle než 25 let a obohatil ji o řadu vlastních postupů. Tato reliéfní grafika je určená především pro těžce zrakově postižené, kteří ji vnímají hmatem. 

Všechny události >
Partneři projektu:


Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika

didaktikon@cuni.cz


Jak k nám