Didaktikon - nový směr v popularizaci vědy

Didaktikon je vzdělávací centrum Univerzity Karlovy a Kampusu Hybernská, z.ú., určené k experimentování, objevování a učení se hrou. Jeho hlavním cílem je vzdělávat žákyně a žáky základních a středních škol heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Žáci se tak stanou aktivními účastníky výuky. Vnímají učení jako činnost, kterou konají oni sami, ne jako něco, co je na nich vykonáváno zvenčí. Mají radost z toho, že sami něco vyřeší a dokáží, což vede k jasnějšímu a hlubšímu pochopení učiva a k odhalení širších souvislostí s dosavadními znalostmi i s každodenními zkušenostmi žáka.


Další cílovou skupinou Didaktikonu jsou učitelé. Díky unikátnímu spojení různých didaktických oborů Univerzity Karlovy pomáhá Didaktikon experimentálně rozvíjet výuku budoucích učitelů základních a středních škol, poskytovat jim možnost přistupovat nejen k vlastnímu vzdělávání, ale i vzdělávání budoucích žáků kreativně, integrovat různé didaktické postupy, různé technologie a různé vědecké disciplíny tak, aby výsledný vzdělávací koncept dokázal zaujmout žáky a studenty s různým zaměřením a vedl je k širšímu zájmu o vědu jako způsob vnímání světa i inspiraci k vlastnímu rozvoji, podnikavosti a kreativitě.


Aktuality

Připravili jsme 6 kurzů pro ZŠ a SŠ!

Máš zájem o vědu a chceš vyzkoušet, jaké to je studovat na Univerzitě Karlově? Nevíš, jestli je tvůj vysněný obor ten pravý? Máme pro tebe jedinečnou příležitost vyzkoušet si to v rámci jednoho z šesti našich kurzů určených pro středoškoláky i žáky základních škol.

1. září 2023

Didaktikon má další rozměr: Vzdělávají v něm sami studenti

Od září nás navštívilo už téměř dva a půl tisíce lidí. Workshopy pro žáky, studenty i učitele připravují odborníci z nejrůznějších oborů, které lze na UK studovat. Dva z workshopů pro žáky základních škol teď nově připravily studentky dějin umění z Katolické teologické fakulty UK. Mohly si tak vyzkoušet, zda je učení pro ně to pravé. Přečtěte si víc o jejich workshopu Emoce - V hlavě.

26. června 2023

Vyhlašujeme soutěž na inovaci expozice vzdělávacího centra

Máte nápad, jak svůj výzkum představit studentům středních a základních škol? Chcete vytvořit exponát, díky kterému studenti lépe pochopí váš obor? Chcete být součástí vzdělávacího centra Didaktikon?

Byl vyhlášen 2. ročník soutěže na inovaci a realizaci části interaktivní popularizační vědecké expozice navázané na vzdělávací aktivity ve vzdělávacím centru Didaktikon.

15. června 2023

Univerzitu Karlovu jste mohli potkat na Veletrhu vědy

V Didaktikonu si můžete vyzkoušet vědu na Univerzitě Karlově na vlastní kůži. Když k nám ale zrovna nemůžete, můžete nás potkat i na jiných vědeckých akcích. Od čtvrtka 8. do soboty 10. června jste několik našich lektorů mohli potkat na Veletrhu vědy v pražských Letňanech. Podívejte se na reportáž přímo z místa!

12. června 2023

Máš talent? Univerzita Karlova ti pomůže rozběhnout vlastní projekt!

Nadační fond UK vyhlašuje výzvu na projekty nadaných studentek a studentů středních škol, kteří vynikají v určité oblasti nebo oboru při studiu na SŠ. Díky finanční podpoře a propojení s výzkumem na UK se budou moci dále studijně a osobně rozvíjet. Přihlášky lze podávat do 30. 6. 2023.

5. června 2023

Červen se ponese v duchu zajímavých přednášek

Během koponovaných dopolední pro školy se žáci mohou těšit na přednášku meteorologa Michala Žáka z MFF UK, který bude vyprávět o extrémním počasí a co ho způsobuje. Přednášky budou mít i dva studenti, které můžete znát ze soutěže Science Slam. Jakub Mazanec ukáže jiný pohled na studenoválečnou politiku ČSSR a Jiří Mašek zase vysvětlí, co všechno nám mohou říct letokruhy.

30. května 2023
Všechny aktuality >
VideoKalendář
Září 2023
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Zahájení akademického roku

2. října 2023

KDY: 17.00 - 22:00

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma

Přijďte s námi už tradičně na první říjnové pondělí zahájit nový akademický rok. V Kampusu Hybernská jsme pro vás nachystali bohatý program – těšit se můžete mimo jiné na koncerty nebo vědecký stand-up! Potkáte tu také zajímavé hosty a projekty.

Všechny události >
Partneři projektu:


Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika

didaktikon@cuni.cz


Jak k nám