Únor: Wikipedie

Wikipedia je internetová encyklopedie, která je dostupná zdarma pro každého a je tvořena samotnými uživateli z celého světa. Obsahuje miliony článků v mnoha různých jazycích a pokrývá širokou škálu témat od vědy, historie a kultury až po technologie a populární kulturu. Dnes je často využívaná nejen jako zdroj informací, ale také nám může mnoho prozradit o našem vztahu k minulosti. O jakých tématech z dějepisu se na Wikipedii vedou spory? Jak se liší zpracování jednoho hesla v různých jazycích? Ve workshopech vedených odborníky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy nabídneme pohled pod pokličku Wikipedie a představíme žákům neobvyklé způsoby jak, ji používat.


Program pro školy

Snadnou cestou ke kvalitním informacím

2. stupeň základní školy (60 minut)

střední školy (90 minut)

Na praktickém workshopu si ukážeme, kde a jak vyhledávat kvalitní odborné informace. Naučíte se, jak s nimi efektivně pracovat a neztratit se v různých nástrahách. Nahlédněte s námi do světa výsledků akademického bádání. Pro účastníky budou k dispozici k zapůjčení tablety. Můžete využívat i vlastní tablet nebo notebook.


Wikipedie a historie

střední školy (90 minut)

Jak je zpracovaná historie na Wikipedii? S internetovou encyklopedií se již od jejího vzniku pojily obavy, že půjde o zdroj mnoha faktografických chyb. Dnes je často využívaná nejen jako zdroj informací, ale také nám může mnoho prozradit o našem vztahu k minulosti. O jakých tématech z dějepisu se na Wikipedii vedou spory? Jak se liší zpracování jednoho hesla v různých jazycích? Ve workshopu nabídneme pohled pod pokličku Wikipedie a představíme žákům neobvyklé způsoby jak, ji používat.


Akce pro veřejnost

13. 2. 2025 16:00–18:00

Věříte Wikipedii?


Je Wikipedie seriózní zdroj informací? Jak vzniká nový článek na Wikipedii? Kam se posunula za 20 let své existence? A kdo ji vlastně píše? Kurz přináší pohled na Wikipedii z různých úhlů. Cílem je podnítit diskusi a kritické myšlení ohledně důvěryhodnosti a využití Wikipedie v různých oblastech života. Kurz poskytuje prostor pro reflexi nad vlivem Wikipedie na sdílení informací a rozvíjí dovednosti kritického myšlení a informační gramotnosti.


Workshop si pro vás připravil spolek Wikimedia.


Přihlásit na workshop se můžete zde.


13. 2. 2025 16:00–18:00

Snadnou cestou ke kvalitním vědeckým informacím


Na praktickém workshopu si ukážeme, kde a jak vyhledávat a získávat kvalitní informace potřebné pro studium a psaní seminárních a závěrečných prací. Seznámíte se s centrálním vyhledávačem UKAŽ, odbornými databázemi i šikovnými nástroji. Zjistíte také, na koho se obrátit s žádostí o pomoc, když se začnete ztrácet.


Pro účastníky budou k dispozici k zapůjčení tablety. Můžete využívat i vlastní tablet nebo notebook.


Přihlásit na workshop se můžete zde.



Výstava 6. ročník soutěže Czech Wiki Photo


Co je Czech Wiki Photo?

Czech Wiki Photo je soutěž, kterou pořádá každoročně spolek Wikimedia Česká republika a může se do ní zapojit jakýkoliv amatérský i profesionální fotograf či fotografka působící v Česku. Posláním soutěže Czech Wiki Photo je propagovat svobodnou tvorbu a její dostupnost pro všechny. Soutěží chceme ocenit autory kvalitních a unikátních fotografií nahraných na svobodné úložiště Wikimedia Commons.


Co je Wikimedia Commons?

Kdyby přes noc zmizelo úložiště Wikimedia Commons, Wikipedie by rázem byla bez fotek. Práce by se ztížila i novinářům, kteří z Commons často bezplatně čerpají fotky do článků. Wikimedia Commons je centrální úložiště licenčně volných fotografií, videí, ilustrací a dalšího obsahu, který poté za dodržení určitých podmínek může používat každý a jakkoliv. Princip svobodného obsahu je jedním ze základních pilířů Wikipedie a pomáhá budovat svět, ve kterém má každý člověk volný přístup k veškerým lidským znalostem a právo k nim svobodně přispívat.


Poslední změna: 3. únor 2025 17:54 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4, Praha 1, 110 00

771 523 973 (po–pá 9–15)


Jak k nám