• Odpolední kurzy

Odpolední kurzy

Zajímá tě věda a chceš si vyzkoušet, jaké by to bylo studovat některý z oborů na Univerzitě Karlově? Ještě nevíš, jestli tvůj vysněný obor je pro tebe ten pravý? Máš unikátní možnost vyzkoušet si to v jednom z šesti našich kurzů.


Zaujal tě některý z nabízených kurzů?


Vyplň nám předběžnou přihlášku zde.Kurzy budou probíhat pravidelně v období od října do prosince.


Cena je 1000 Kč za pololetí.Kurzy pro žáky druhého stupně ZŠ

Staň se přírodovědcem

Přírodovědecká fakulta nabízí kroužek všem zájemcům o živou i neživou přírodu. Během pololetí se zájemci seznámí s běžnými vědeckými postupy, experimenty i novými zajímavými přístupy ze všech vědních odvětví, která se na fakultě učí - biologie, chemie, geografie, geologie a ochrana životního prostředí. Zpracovávání dat pomocí starých map i moderních GPS přístrojů, spojení chemie a umělé inteligence, problematika klimatických změn, geologických katastrof, terénní cvičení. S námi se stanete přírodovědcem!


Kurz se koná každou středu od 16:00 do 17:30

Termíny kurzu: 4. října, 11. října, 18. října, 25. října, 1. listopadu, 8. listopadu, 15. listopadu, 22. listopadu, 29. listopadu, 6. prosince, 13. prosince

Připrav se na kariéru vesmírného průzkumníka

Sníš o tom stát se astronautem, raketovým inženýrem nebo vědcem, který bude zkoumat nejtajemnější zákoutí kosmu? A už víš kde a jak započít svou vesmírnou kariéru? Během kroužku se žáci druhého stupně základních škol seznámí s fakty, které by měl každý budoucí vesmírný objevitel znát a naučí se používat řadu nástrojů, které bude během své vesmírné kariéry používat. Ať už jde o 3D modelování, programování nebo využívání snímkovacích družic k průzkumu Země z oběžné dráhy. Vyjmenovat planety Sluneční soustavy už taky určitě umíš, ale co třeba vyjmenování exoplanet v soustavě TRAPPIST-1? Nastartuj svou vesmírnou kariéru už teď!


Kurz se koná každé pondělí od 16:00 do 17:30

Termíny kurzu: 9. října, 16. října, 23. října, 30. října, 6. listopadu, 13. listopadu, 20. listopadu, 27. listopadu, 4. prosince, 11. prosince

Kapitoly z matematiky pro 9. třídu

Máš rád/a matematiku? Přijď si prohloubit znalosti středoškolské matematiky a podrobněji probrat některé její kapitoly. Kurz je určen i pro opakování na přijímací zkoušky na střední školy. Součástí bude i podrobné propočítání zadání z matematických olympiád. Určeno pro žáky devátých tříd. Na tento kurz bude navazovat kurz od ledna 2024 do dubna 2024.


Kurz se koná každý čtvrtek od 17:00 do 18:00

Termíny kurzu: 12. října, 19. října, 26. října, 9. listopadu, 16. listopadu, 23. listopadu, 30. listopadu, 14. prosince, 21. prosince

Kurzy pro studenty SŠ

Filozofické problémy současnosti

Kurz rozvíjí myšlení žáků skrze tematizaci problémových filozofických otázek. V rámci vstupního osobního setkání se účastníci seznámí s koncepcí kurzu a se sebou navzájem. Projdou také sérií úvodních lekcí. Dále si z širší nabídky zvolí otázky, na které se budou soustředit navazující online lekce.


Nabízeny budou otázky, které jsou důležité pro současnost či budoucnost světa a které jsou zároveň v určitém smyslu filozofické (např. na ně existují přinejmenším dvě odpovědi, které lze hájit dobrými důvody, nebo na ně nelze jednoznačně odpovědět prostředky současné vědy). Půjde o otázky obecné (např.: „Co je pravda a jak ji můžeme poznat?“) i konkrétnější (např.: „Jak bychom se měli chovat k životnímu prostředí?“), otázky týkající se našeho soukromého života (např.: „Jaká morální pravidla by měli lidé dodržovat ve svém sexuálním životě?“) i otázky týkající se života veřejného (např.: „Jak by měly být nastaveny hranice svobody slova?“). V rámci kurzu budou účastníci zvolené otázky zodpovídat a budou se seznamovat se základními přístupy k řešení souvisejících problémů. Výuka bude metodicky pestrá, bude zahrnovat vysvětlení lektora, přednášky hostů, diskuse nebo interpretační cvičení. Cílem všech postupů bude u účastníků rozvíjet schopnost rozumět sobě samému i druhým lidem, argumentovat a komunikovat. Ke každé ze zvolených otázek obdrží účastníci pracovní listy či jiné materiály, které budou využívány k přípravě na online setkání i k hlubšímu studiu a reflexi.


Kurz se koná hybridně každé druhé úterý od 17:30 do 19:00

Termíny úvodního osobního setkání: sobota 7. října (9:30-17:00)


Termíny online setkání: 10. října, 24. října, 7. listopadu, 21. listopadu, 5. prosince, 19. prosince

Právo pro každý den

Zaujalo vás právo na střední škole? Přemýšlíte, že byste právo rádi studovali na vysoké škole nebo byste si jen rádi osvojili základní právní dovednosti pro život? Vyzkoušejte náš nový kurz Právo pro středoškoláky. V rámci kurzu si rozšíříte své znalosti z různých právních oblastí, ať už jde o právo občanské, trestní, obchodní či lidská práva. Na konci kurzu se také můžete těšit na simulovaný soud, který proběhne přímo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v soudní síni. Kurzem vás provedou studentky a studenti Právnické fakulty UK, kteří jsou členkami a členy programu Street Law.


Program je vhodný pro studentky a studenty středních, kteří již výuku práva absolvovali (například v rámci ZSV). Celkem se můžete těšit na 11 osobních setkání a řadu doprovodných aktivit.


Kurz se koná každé úterý od 16:00 do 17:30

Termíny kurzu: 3. října, 10. října, 17. října, 24. října, 31. října, 7. listopadu, 14. listopadu, 21. listopadu, 28. listopadu, 5. prosince, 12. prosince

Fyzikální experimenty

Jak počítá počítač? Proč je obloha modrá a listy zelené? Jak nahlédnout do nitra atomu a co tam nalezneme? To jsou jednoduché otázky, které ale nemají jednoduché odpovědi. Právě tyto odpovědi se pokusíme na našem kurzu najít, a to za pomocí experimentů: vlastníma rukama a hlavou. V průběhu semestru prouzkoumáme různé oblasti moderní fyziky: Laserem si změříme tloušťku vlasu s přesností na tisícinu milimetru a podíváme se na základy interference světla. A taky na důvod, proč se (dobré) pivo prodává v hnědých nebo zelených lahvích. Vyrobíme si jednoduchý rádiový přijímač a seznámíme se se základními principy fungování počítačů. Taky si vyzkoušíte, jak vědci zjišťují složení hvězd tisíce světelných let daleko. A nakonec budeme pozorovat částice vznikající při radioaktivním rozpadu. Kurz bude probíhat pomocí experimentů a všechno si budete moci vyzkoušet.


Kurz bude probíhat 1x za 14 dní. Kapacita kurzu je omezena na 12 míst.


Kurz se koná každou druhou středu od 17:00 do 19:00

Termíny kurzu: 11. října, 25. října, 8. listopadu, 22. listopadu, 6. prosince, 20. prosince


Zdravotníkem na zkoušku

Studium na lékařské fakultě je výzva! Přihlas se do kroužku, který povedou studenti pražských lékařských fakult, a zjisti, jestli je medicína pro tebe to pravé. Interaktivní formou ti přiblížíme různé oblasti zdravotnictví a odneseš si i praktické dovednosti, které uplatníš i v běžném životě. Ukážeme ti, že na lékařské fakultě se dají studovat i jiné obory než lékařství, a budeš mít jedinečnou příležitost ptát se na cokoliv, co tě zajímá.


Kurz se koná každý čtvrtek od 17:00 do 18:30

Termíny kurzu: 12. října, 19. října, 26. října, 2. listopadu, 9. listopadu, 16. listopadu, 23. listopadu, 30. listopadu, 7. prosince, 14. prosinceRealizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Poslední změna: 23. září 2023 22:19 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika

didaktikon@cuni.cz


Jak k nám