• EduTéma
  • Říjen: USA volí prezidenta, a co my s tím?

Říjen: USA volí prezidenta, a co my s tím?

Primárky, volitelé, Demokrati, Republikáni, předčasné hlasy… jde vám z amerických prezidentských voleb hlava kolem? Jak systém volby prezidenta v USA funguje a proč by nás to vlastně mělo zajímat? Jak a v čem se odlišuje od našeho volebního systému? Workshopy s odborníky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vám vše vysvětlí.

Program pro školy

Americká volební mapa: kdo a proč rozhodne volby 2024

Kdo má v USA poslední slovo, když přijde na volby? Je to floridský důchodce, texaský farmář nebo newyorský hipster? Přijďte na náš workshop a zjistěte, jak funguje americká volební mapa, proč některé státy rozhodují o výsledku a co to znamená pro prezidentské volby v roce 2024. Během setkání prozkoumáme klíčové „swing states“ a podíváme se na to, jak a proč se jejich volební nálady mění. A možná se i dozvíte, proč není Kalifornie tak důležitá, jak by se mohlo zdát. Tento workshop je ideální pro studenty středních škol, kteří chtějí detailněji pochopit, jakou úlohu hraje geografie ve volbách v USA. Pokud vás zajímá, jak mohou jednotlivé státy převážit misky vah, a kdo se v tom všem chaosu vlastně vyzná nebudete litovat.


Klíčová témata voleb v USA 2024 a jejich politický potenciál

Chcete se dozvědět, jaká témata hýbou americkou politikou? Máte pocit, že rozumíte Trumpovi a Bidenovi lépe než vlastní babičce? Připojte se k našemu workshopu, kde vám odhalíme, co vlastně Američany v roce 2024 zajímá (kromě hamburgerů a Super Bowlu). Během setkání se podíváme na zásadní témata voleb, jako jsou ekonomika, imigrace, zdravotnictví nebo třeba klimatické změny, a zjistíme, proč je pro politiky tak těžké se na něčem shodnout (kromě toho, že všichni jsou "proti" něčemu). Workshop je určen pro studenty středních škol, kteří mají zájem o politiku a chtějí se podívat na americkou volební mašinérii zblízka – a možná si i trochu zanalyzovat, kdo má letos navrch. A nezapomeňte - čím více toho o americké politice víte, tím je pak zábavnější ji sledovat.


Mlhavá objektivita

V dnešní době je důležité na všechny přijímané informace nahlížet kriticky a být tak o všech aspektech veřejného dění plně informován. S rozlišováním pravdivých informací od dezinformací hravou formou pomůže workshop Mlhavá objektivita zaměřený na kritické myšlení. Během workshopu účastníci poznají, jaké vlivy na objektivitu zpravodajství se mohou objevit. Jak o určité události budou informovat seriózní a jak bulvární novináři? Jak komunikují různí aktéři na sociálních sítích? Jakým způsobem se tvoří PR firmám a jak se prezentují jejich zájmy? Poznat a rozumět tomu, jak zpravodajství funguje nebo jak rozklíčovat zájmy jednotlivých aktérů, považujeme za jednu z nejdůležitějších dovedností v dnešním světě.

Program zajišťují studenti ze spolku Stužák.


Optikou bezkonfliktní společnosti

V tomto workshopu žáky blíže seznamujeme s pojmem konformita. Naším cílem je ukázat, jak může být člověk jakožto společenský tvor ovlivňován ostatními ve své sociální skupině. Výuka se skládá z experimentu a následné diskuze s žáky, včetně vysvětlení pojmů. Program zajišťují studenti ze spolku Stužák.


Marxistka vs. nudný showman: Jak se u nás mluví a píše o amerických volbách

Málokterá oblast je tolik utvářena slovy jako politika. Nejen, když se politika přímo dělá, ale i když se o politice píše a mluví. Když jde navíc o zcela klíčovou a kontroverzní politickou událost, mají slova a styl, jakými o ní média informují, zásadní vliv na to, jak ji bude čtenářstvo vnímat. Ve workshopu se budeme zabývat tím, jakým jazykem vybraná česká média referují o politické události s mamutím dopadem na celý svět, a to o letošních amerických prezidentských volbách.


Zarezervujte si termín



Juniorská univerzita Karlova


Marxistka vs. nudný showman: Jak se u nás mluví a píše o amerických volbách

čtvrtek 10. října 17:00-18:30

Málokterá oblast je tolik utvářena slovy jako politika. Nejen, když se politika přímo dělá, ale i když se o politice píše a mluví. Když jde navíc o zcela klíčovou a kontroverzní politickou událost, mají slova a styl, jakými o ní média informují, zásadní vliv na to, jak ji bude čtenářstvo vnímat. Ve workshopu se budeme zabývat tím, jakým jazykem vybraná česká média referují o politické události s mamutím dopadem na celý svět, a to o letošních amerických prezidentských volbách.

Humanitní vědy

Registrujte se zde.


Klíčová témata voleb v USA 2024 a jejich politický potenciál

čtvrtek 17. října 17:00-18:30

Chcete se dozvědět, jaká témata hýbou americkou politikou? Máte pocit, že rozumíte Trumpovi a Bidenovi lépe než vlastní babičce? Připojte se k našemu workshopu, kde vám odhalíme, co vlastně Američany v roce 2024 zajímá (kromě hamburgerů a Super Bowlu). Během setkání se podíváme na zásadní témata voleb, jako jsou ekonomika, imigrace, zdravotnictví nebo třeba klimatické změny, a zjistíme, proč je pro politiky tak těžké se na něčem shodnout (kromě toho, že všichni jsou "proti" něčemu).

Společenské vědy

Registrujte se zde.


Výstava k americkým prezidentským volbám

Jakou moc má při volbách vizuál celé kampaně, jak moc je poplatná době a tématům, které jsou v době volby prezidenta aktuální? Výstava se věnuje vizuální a výrazové komunikaci v rámci politického marketingu a na příkladech konkrétních kampaní ve 20. a 21. století představí, jak se od sebe liší kampaně vzdálené i desítky let. Jak reflektují například 2. světovou nebo studenou válku? A jak vypadá vizuál kampaní dnes? To vše si ukážeme na srovnání kampaní prezidentských voleb z let 1936 (Franklin D. Roosvelt vs. Alfred Mossman Landon), 1968 (Richard Nixon vs. George Stanley McGovern), 1992 (Bill Clinton vs. George H. W. Bush), 2012 (Barack Obama vs. Mitt Romney) a těch letošních (Kamala Harris vs. Donald Trump).



Program pro odbornou veřejnost

24. 10. od 17:00


Americké prezidentské volby před cílovou rovinkou: Prognózy a očekávání

Co říkají průzkumy voličských preferencí několik dní před americkými prezidentskými volbami? Jak se prognózy mílily v minulosti a může k tomu dojít i nyní? Ztotožnili se demokratičtí voliči s Harrisovou a má Trump stále pevnou republikánskou podporu? Objevily se v těchto volbách nové dělící linie v polarizované společnosti? Debata s experty zodpoví klíčové otázky a poskytne vhled do americké společnosti a politiky těsně před volebním dnem.


Debata odborníků z Katedry severoamerických studií z Institutu mezinárodních vztahů Fakulty sociálních věd UK a dalších zvaných hostů.


5. 11. od 22:00

Election night v Kampusu Hybernská


Podobnosti doplníme brzy.



Poslední změna: 1. říjen 2024 12:33 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám