Historie

Vyberte si z nabídky vzdělávacích programů a objednejte se prostřednictvím rezervačního systému.


Jak workshopy vypadají, se můžete podívat v našem fotoalbu.


Zarezervujte si termín

Workshopy

Antický Řím v našich životech

1. stupeň ZŠ - od 3. třídy (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

Antické Řecko a Řím položily základ, na kterém později vyrostla naše západní civilizace. Stopy antického Říma a jeho kultury můžeme dodnes nacházet v mnoha oblastech našich životů. Latina pronikla téměř do všech světových jazyků, s římskými číslicemi se potkáváme na každém kroku, římské provincie se staly základem některých evropských států a římské právo je základem právních kodexů mnoha států. Římané přispěli naší civilizaci i mnoha technickými znalostmi a římské umění je zdrojem inspirace až do dnešních dnů. V průběhu workshopu si spolu dědictví starověkého Říma projdeme a s pomocí interaktivních úkolů si rozšíříme své znalosti o této fascinující starověké kultuře.


Bus, rébus, trolejbus – Latinsky už umíte

1. stupeň ZŠ - od 3. třídy (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

Většina středověkých rukopisů je psaná latinsky. Je latina těžký jazyk? A má smysl se ji učit? Setkáme se s ní vůbec ještě někde? Během workshopu zjistíte, že latinsky už vlastně trochu umíte. Dozvíte se, jak z latinských nápisů na památkách poznat, kdy byly postaveny, a spoustu dalších zajímavostí, jako co je to vlastně míle, že běžně jezdíme latinskou koncovkou a jak s tím souvisí rébus.


Co rádi četli lidé ve středověku?

1. stupeň ZŠ (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

střední školy (90 minut)

Byl středověk temným obdobím, kdy si lidé nedokázali z ničeho udělat legraci? Dokážou některé středověké texty pobavit i dnešní čtenáře? Jakými jazyky se psaly knihy a kdo si je vlastně četl? Seznámíme se s nejvýznamnějšími i nejzábavnějšími díly evropské literatury středověku.


Dobrodružná plavba po Nilu

1. stupeň ZŠ - od 3. třídy (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

V rámci naší výpravy se nejprve podíváme do egyptského města a zjistíme, jak vypadal každodenní život starých Egypťanů. Poté poplujeme do chrámu a dozvíme se, jak správně probudit boha. Následně poplujeme předat obětiny do pyramidového komplexu krále. A na návštěvu se zajdeme podívat i do soukromé hrobky. Na závěr naší plavby se podíváme na pohřebiště posvátných zvířat a naučíme se, jak mumifikovat rybu.


Egyptská archeologie pod lupou

1. stupeň ZŠ - od 3. třídy (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

Jak vypadá práce archeologa v Egyptě, co všechno musí umět, jak se na výzkum připravit? Jak takový výzkum vůbec vypadá a co vše je potřeba udělat, když se něco zajímavého najde? Některé předměty mohou být oříškem a nemusí být úplně jednoduché rozeznat, co vlastně archeolog našel. Přijďte si s námi vyzkoušet, jak taková práce v Egyptě vypadá a co obnáší. Mimo různé praktické dovednosti spojené s výzkumem, vás čeká i hra s neobvyklými nálezy a rozeznávání jejich funkce.


Monstra z pravěku

1. stupeň ZŠ - od 3. třídy (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

Legendární paleontolog Dr. Bedřich Mazaný představuje svou vzácnou sbírku pravěkých monster. Žáci se s dinosaury a pravěkými tvory nejen blízce seznámí, ale pokusí se je i rozpohybovat a pomoci Dr. Mazanému s jejich vystavením. A nakonec bude záležet na každém žákovi a žákyni, co se jim vylíhne ze záhadného vejce!


1. část: Zmizení Dr. Mazaného

Aktivní vyhledávání informací a trénink kritického myšlení

V důsledku pracovního vytížení Dr. Mazaného si žáci většinu informací o pravěkých zvířatech opatří různými způsoby sami.

2. část: Kurátorem expozice pravěku

Prezentační dovednosti

Nalezené informace společně s exponáty žáci vzájemně sdílí a společně vytvoří svou vlastní výstavu.

3. část: Záhadné vejce

Rozvoj kreativity – práce s loutkou, výtvarná činnost

Vlastní kreativitu mohou žáci uplatnit při kreslení záhadného vejce, ze kterého se jim může vylíhnout cokoli, co si budou přát.

Pozn.: mobily povoleny (fotografování, vyhledávání informací)


Staň se písařem – Hieroglyfy

1. stupeň ZŠ - od 3. třídy (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

Chcete proniknout do tajů hieroglyfického písma? Chcete se dozvědět, jak se žilo písařům ve starověkém Egyptě? A chcete si přeložit kus starověkého papyru? Pak neváhejte a přijeďte na návštěvu do Domu života!


Staň se středověkým písařem

1. stupeň ZŠ (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

střední školy (90 minut)

Odhalte spolu s námi tajemství výroby pergamenu, papíru a celé středověké knihy! Osaháme si různé knižní vazby, posvítíme si na vodoznaky a zjistíme, že číst středověká písmena není vůbec tak těžké, jak se na první pohled zdá. Přesto i na vlastní kůži zažijeme, že opisování a zdobení knih mohla být pěkná dřina.


Výprava na Olymp a zpět

1. stupeň ZŠ - od 3. třídy (60 minut)

2. stupeň ZŠ (60 minut)

V rámci našeho putování se podíváme na to, jak vypadal řecký pantheon, kdo byli jeho hlavní představitelé a jaká dobrodružství prožívali. Poté se sneseme mezi smrtelníky a zavítáme návštěvu do řeckého chrámového okrsku a řekneme si více o tom, jak lidé uctívali bohy a jak se slavily řecké svátky.


Wikipedie a historie

2. stupeň ZŠ - 8. a 9. třída (90 minut)

střední školy (90 minut)

Jak je zpracovaná historie na Wikipedii? S internetovou encyklopedií se již od jejího vzniku pojily obavy, že půjde o zdroj mnoha faktografických chyb. Dnes je často využívaná nejen jako zdroj informací, ale také nám může mnoho prozradit o našem vztahu k minulosti. O jakých tématech z dějepisu se na Wikipedii vedou spory? Jak se liší zpracování jednoho hesla v různých jazycích? Ve workshopu nabídneme pohled pod pokličku Wikipedie a představíme žákům neobvyklé způsoby jak, ji používat.


Zarezervujte si termín


Poslední změna: 26. srpen 2024 19:59 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4, Praha 1, 110 00

771 523 973 (po–pá 9–15)


Jak k nám