• Kalendář

Kalendář

‹  Listopad 2024  ›

SoNe
123
PoÚtStČtSoNe
45678910
PoÚtStČtSoNe
11121314151617
PoÚtStČtSoNe
18192021222324
PoÚtStČtSo
252627282930

1. listopadu 2024 – 30. listopadu 2024

EduTéma | Moderní pravěk

KDY: každé dopoledne dle objednávky

TYP AKCE: pro školy

VSTUP: zdarma 

Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu zpátky časem. Na workshopu pod vedením odborníků z Ústavu pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se dozvíte, jak vypadal život našich předků v pravěku, ale také jak vypadá práce současných archeologů a archeoložek.


8. listopadu 2024

AI na vysokých školách: Proměny vzdělávání v uplynulém roce

KDY: 10:00-12:30

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma, nutná registrace

Za poslední rok se umělá inteligence (AI) stala jedním z klíčových témat na vysokých školách, přinášejíc nové příležitosti i výzvy. Panelová diskuze se zaměří na to, jak univerzity reagovaly na rozvoj AI ve vzdělávání.


9. listopadu 2024

Komunitní Wikikonference 2024

KDY: 9:00–16:00

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma, bez rezervace

V sobotu 9. listopadu 2024 proběhne tradiční Komunitní Wikikonference, jejíž historie sahá až do roku 2010. Po covidové přestávce proběhla v roce 2023 s novým názvem „komunitní.“ Co to znamená? Že se na programu podílejí především členové české wiki-komunity.


9. listopadu 2024

Na Karlovku 2024

KDY: 9:00-16:00

KDE: V budově Právnické fakulty, Praha 1, náměstí Curieových 7

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma

S Didaktikonem se potkáte i na celouniverzitním dni otevřených dveří Na Karlovku! Pojďte se s námi potkat a vyzkoušet si některý z našich interaktivních programů.

Více informací zde.


12. listopadu 2024

JUK | Napříč efektivními chemickými pokusy

KDY: 17.00-18.30

TYP AKCE: pro veřejnost, pro studenty

VSTUP: zdarma, nutná rezervace

Chemie, nádherná přírodní věda propojující fyziku, matematiku a biologii. Na věcech z běžného života si efektivně ukážeme krásu i nebezpečnost všech částí tohoto oboru. Vysvětlíme si, proč chemii respektovat, ale zároveň se do toho nebát jít po hlavě.


14. listopadu 2024

SciComHub Debata #2 Věda v záři reflektorů

KDY: od 19:00

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma, nutná registrace

Zveme vás na druhou SciComHub debatu!

Přijďte si s našimi hosty popovídat o tom, jaké to je být z pozice vědce nebo vědkyně vidět ve veřejném prostoru. Spolu s politoložkou Irenou Kalhousovou, epidemiologem Petrem Smejkalem a buněčným biologem Adamem Obrem se budeme bavit například o motivaci začít se veřejně vyjadřovat, otevřených i zavřených dveřích, které s sebou popularita přináší, mediálním tlaku nebo o vypořádávání se s kritikou či uznáním od kolegů i široké veřejnosti.


15. listopadu 2024

Fyzikální Náboj 2024

KDY: 9.30–14.30

TYP AKCE: pro školy

VSTUP: zdarma, nutná registrace

Mezinárodní soutěž Fyzikální Náboj se letos poprvé uskuteční mimo jiné i ve vzdělávacím centru Didaktikon. Až pětičlenné týmy středoškolských studentů se již 3. listopadu pustí do řešení úloh z fyziky, které vyžadují nejen středoškolské znalosti, ale i jistou dávku vynálezavosti.


19. listopadu 2024

JUK | Román Žert Milana Kundery

KDY: 17.00-18.30

TYP AKCE: pro veřejnost, pro studenty

VSTUP: zdarma, nutná rezervace

Román Žert nabízí možnost vstoupit do klíčových témat, stylu vyprávění a románové poetiky Milana Kundery. Během setkání zařadíme dílo do kontextu autorovy tvorby (základní faktografický přehled) a prozkoumáme vybrané roviny díla: téma identity, ironii, autorský styl nebo postavy.


21. listopadu 2024

Světový den filosofie UNESCO

TYP AKCE: pro akademickou veřejnost a školy

VSTUP: zdarma, nutná registrace

Letošní Světový den filosofie připomíná 300 let od narození Immanuela Kanta a je inspirován jeho textem Co je osvícenství. Program na FF UK spoluorganizují Ústav filosofie a religionistiky a vzdělávací centrum Didaktikon. V jeho rámci budeme rozvíjet schopnost filosofického myšlení účastníků a reflektovat, zda a v jakém smyslu bychom měli mít odvahu používat vlastní rozum.


25. listopadu 2024

AI Horizonty | AI a gender

KDY: 17:00–19:00

KDE: A3. Sál Kampus Hybernská

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma s regitrací

Systémy umělé inteligence se učí z dat, která vytvářejí lidé. Kolik úsilí stojí, aby nepapouškovaly předsudky, které se s námi táhnou po generace? Jak vytvářet systémy, které budou spravedlivé ke všem?​


25. listopadu 2024

Reparát: Kdo bude učit naše děti?

KDY: 18:00-19:30

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma, nutná registrace

Zveme vás na živé natáčení podcastu Českého rozhlas Plus Reparát zaměřeného na inovace v českém školství. Nároky na učitele rostou, až někdy tohle povolání připomíná superhrdinu. Mají o něj studenti pedagogiky zájem? Co učitelé a učitelky potřebují pro svůj profesní rozvoj i duševní pohodu? A kde vznikají třecí plochy mezi školou a rodiči? Na tyto a další otázky odpoví Daniel Pražák, inovativní pedagog a popularizátor vzdělávání, Zuzana Šalamounová, proděkanka Filosofické fakulty Masarykovy univerzity, Pavlína Moravcová, finalistka Global Teacher Prize 2024 a expertka na učitelské programy.


26. listopadu 2024

JUK | O novořečtině aneb mají Řekové čtrnáct očí?

KDY: 17.00-18.30

TYP AKCE: pro veřejnost, pro studenty

VSTUP: zdarma, nutná rezervace

Interaktivní workshop, v jehož průběhu se seznámíte s různými aspekty novořečtiny. Dozvíte se, že alfabeta už není, co bývala, a naučíte se napsat svoje jméno. Také si vyzkoušíte konverzovat v novořečtině nebo si tipnete význam zábavných řeckých idiomů. A možná vás čeká i miniúnikovka.


28. listopadu 2024

Simulace rady Evropy

KDY: 8:30-16:30

TYP AKCE: pro studenty

VSTUP: zdarma

Rozhoduj o Evropě!

Vzdělávací projekt „Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky“ je unikátní kombinací jednodenních interaktivních seminářů v regionech a simulace zasedání institucí Evropské unie. Projekt je zaměřen na podporu dialogu mladých lidí v České republice a na Slovensku o aktuálních evropských tématech a na jejich setkání a diskuse s politiky, odborníky a dalšími osobnostmi veřejného života. Projekt určený středoškolákům ze všech typů škol z celé České republiky a Slovenska zároveň mladým lidem přibližuje rozhodovací proces na úrovni Evropské unie.


29. listopadu 2024

Překvapivé dějiny: neobvyklé perspektivy v dějepise

KDY: 9:00-16:00

TYP AKCE: pro učitele

VSTUP: zpoplatněn, nutná registrace

Dějiny mají často předvídatelný charakter příběhů o státech, politických dějinách, osobnostech a dalších ustálených způsobech vyprávění. Seminář se zaměří na méně tradiční způsoby, jak žákům představit historická témata. Na osvědčených lekcích z výuky si ukážeme, jak může vykročení z obvyklých postupů podpořit motivaci žáků k poznávání minulosti. Může vhodně zvolená perspektiva pomoci žákům porozumět i složitým historickým procesům? Jak se nově podívat na notoricky známé prameny? Účastníci se převážně workshopovou formou budou moci seznámit s principy práce s rozmanitými perspektivami ve výuce a odnesou si také konkrétní lekce použitelné ve výuce.


1. prosince 2024 – 20. prosince 2024

EduTéma | Věda pod stromečkem

KDY: každé dopoledne dle objednávky

TYP AKCE: pro školy

VSTUP: zdarma 

Přijďte se s námi v adventním čase podívat na to, jak věda a vánoční tradice mohou jít ruku v ruce. Ukážeme vám, že za některými vánočními tradicemi se skrývají fascinující vědecké principy, které jen čekají na objevení. Vánoční čas tak získává nový rozměr, kdy se kouzlo Vánoc prolíná s tajemstvím vědy, a ukazuje, že i ty nejjednodušší věci se mohou stát zázračnými, pokud je vnímáme očima vědy.


3. prosince 2024

JUK | Život ve vesmírném kontextu

KDY: 17.00-18.30

TYP AKCE: pro veřejnost, pro studenty

VSTUP: zdarma, nutná rezervace

Země zůstává jedinou planetou, na které jsme našli život. Ale pokud bychom ho zkoušeli hledat jinde, jak by takový život vypadal? Společně se pokusíme na všechno nalézt alespoň trochu uspokojivé odpovědi a vytvořit si nejvíce pravděpodobného mimozemšťana.


12. prosince 2024

Cesta vesmírným sektorem od maturity po NASA s Arií Vítkovou

KDY: 17.30-19:00

TYP AKCE: Akademická obec i veřejnost

VSTUP: zdarma, nutná rezervace

Přijďte na setkání s doktorkou Arií Vítkovou, věnované její unikátní cestě napříč vesmírným sektorem, která ji dovedla od maturity až do NASA! Inspirativní kariéra mladé vědkyně, která po studiu astronautiky a vesmírné techniky na universitě v Southamptonu získala PhD titul v instrumentaci pro výzkum vesmíru a věnovala svoji postdoktorandskou práci vývoji instrumentace pro charakterizaci komet a měsíčního povrchu pro mise Comet Interceptor (ESA) a Lunar Trailblazer (NASA) na univerzitě v Oxfordu.


30. ledna 2025

Proč a jak propojovat výuku filosofie s výukou literatury

KDY: 9:00-16:30

TYP AKCE: pro učitele

VSTUP: zpoplatněn, pokud se chcete kurzu zúčastnit, přihlaste se nejprve emailem u Matěje Krále (matej.kral@ff.cuni.cz).

Jednodenní kurz pro vyučující na středních školách se soustředí na otázku, proč a jak propojovat výuku filosofie s výukou literatury. Program kurzu se skládá ze 2 interaktivních přednášek odborníků z Ústavu filosofie a religionistiky a 2 metodicky orientovaných workshopů, v nichž si účastníci pod vedením zkušených lektorů – vyučujících na gymnáziu – vyzkouší a následně zreflektují konkrétní ověřené postupy.


Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4, Praha 1, 110 00

771 523 973 (po–pá 9–15)


Jak k nám