Didaktikon - nový směr v popularizaci vědy

Didaktikon je popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, které vzniklo ve spolupráci s Kampusem Hybernská, resp. hlavním městem Prahou. Jedná o místo určené pro všechny, kteří mají zájem o neformální přístup ke vzdělávání.


Školní exkurze

V Didaktikonu se zaměřujeme hlavně na exkurze pro základní a střední školy. V unikátních expozicích, které vznikly ve spolupráci s našimi fakultami, se nejen dozvíte mnoho zajímavých informací, ale také si vše hned vyzkoušíte. V Didaktikonu totiž pracujeme s tzv. heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Studenti tak v praxi zjistí, jak lze pojmout pro někoho abstraktní obory jako je například filozofie a matematika. Zároveň si učitelé si mohou společně se svými žáky vybrat ze široké škály aktivit, které Didaktikon nabízí. Konají se zde popularizační přednášky a workshopy, které představují širokou paletu oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.


Odpolední kurzy

Novinkou v letošním školním roce jsou odpolední kurzy, které pro zájemce rozšiřují rámec běžného studia. Kurzy jsou určeny pro studenty základních i středních škol, kteří se pod vedením pedagogů a studentů Univerzity Karlovy mohou na půl roku stát vědci a vědkyněmi v různých oborech - zajímala by vás medicína, právo nebo snad přírodní vědy?


Otevírací doba

Didaktikon je otevřen pro veřejnost každý čtvrtek od 16:30 do 18:30, a dále pak dle plánovaných akcí pro veřejnost. Více v sekci Kalendář akcí.

Školní exkurze probíhají od úterý do pátku dopoledne a konkrétní časy jsou domlouvány individuálně dle vašich rezervací.


Newsletter

Pokud máte zájem být informováni o aktualitách a novinkách, můžete se přihlásit k odběru newsletteru.


Aktuality

Nevíte jaký kurz si vybrat? Zkuste Den s Didaktikonem!

Chcete přijít se školou na exkurzi a nevíte, jaký kurz si z naší nabídky vybrat? Nebo byste prostě a jednoduše chtěli vyzkoušet co nejvíc věcí a nemůžete se rozhodnout? Připravili jsme pro vás komponovaná dopoledne, kdy si žáci mohou vybrat z několika workshopů přímo na místě.

29. prosince 2023

Program k výročí 100 let úmrtí Franze Kafky

Celý Kampus Hybernská se na jeden týden promění v "Kafkus" Hybernská, prostor, který bude oslavovat dílo a odkaz tohoto pražského německy píšícího autora. V týdnu od 18. do 22. března u nás můžete navštívit speciální workshopy s kafkovskou tematikou jako je debata s českými filozofy o otázkách etiky, workshop ke hře Playing Kafka a mnoho dalšího.

23. února 2024

Nový workshop Místo je jakýmsi simulátorem reality

Doktorandka PedF UK Aneta Fodorová ve svém novém workshopu s názvem Místo prostřednictvím inovativních vzdělávacích technik ukazuje, jakým způsobem lze rozvíjet schopnosti interpretace, naslouchání druhým i sobě samým ale také spolupráci ve skupině. Workshop si u nás můžete vyzkoušet od 15. do 26. dubna.

15. února 2024

Soutěž Czech Wiki Photo zná své vítěze

Pátý ročník soutěže o nejlepší fotku nahranou na svobodné úložiště Wikimedia Commons zná své oceněné. Vítězné fotografie v kategoriích Vytvořeno člověkem, Příroda a Společnost, kultura a události společně s dalšími soutěžními snímky si můžete do konce února prohlédnout v naší galerii. Posláním soutěže Czech Wiki Photo je propagovat svobodnou tvorbu a její dostupnost pro všechny.

2. února 2024

Didaktikon cílí i na žáky z domácího vzdělávání

Didaktikon, vzdělávací centrum Univerzity Karlovy a Kampusu Hybernská, navštívilo během roku a půl od otevření již několik set základních a středních škol. Ale teprve letos před Vánoci využily jeho služeb i děti z domácího vzdělávání. „Už vám někdy někdo řekl, že si máte sbíječkou něco natlouct do hlavy? Tak dneska to uslyšíte nejméně třikrát,“ přivítal je trochu netradičně na workshopu Planety v hrsti lektor Jan Spratek.

18. ledna 2024

Příhlášky na jarní kroužky jsou stále otevřené

Máte zájem o vědu a chcete si vyzkoušet, jaké to je studovat na Univerzitě Karlově? Stále váháte, zda je váš vysněný obor ten pravý pro vás? Nabízíme vám jedinečnou příležitost vyzkoušet si to v rámci jednoho z šesti našich kroužků. Začínáme už v týdnu od 19. února 2024 a budou probíhat pravidelně každý týden až do června.

1. ledna 2024
Všechny aktuality >
VideoKalendář
Březen 2024
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Dopolední programy pro studenty základních i středních škol

3. ledna 2024 – 30. června 2024

TYP AKCE: pro základní a střední školy

VSTUP: zdarma

Didaktikon nabízí dopolední programy pro studenty základních i středních škol. Vybrat si můžete z více než 40 workshopů a přednášek. Studenti si tak mohou vyzkoušet nejrůznější obory nabídky oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.

Všechny události >
Partneři projektu:


Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám