Didaktikon - nový směr v popularizaci vědy

Didaktikon je popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, které vzniklo ve spolupráci s Kampusem Hybernská, resp. hlavním městem Prahou. Jedná o místo určené pro všechny, kteří mají zájem o neformální přístup ke vzdělávání.


Školní exkurze

V Didaktikonu se zaměřujeme hlavně na exkurze pro základní a střední školy. V unikátních expozicích, které vznikly ve spolupráci s našimi fakultami, se nejen dozvíte mnoho zajímavých informací, ale také si vše hned vyzkoušíte. V Didaktikonu totiž pracujeme s tzv. heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Studenti tak v praxi zjistí, jak lze pojmout pro někoho abstraktní obory jako je například filozofie a matematika. Zároveň si učitelé si mohou společně se svými žáky vybrat ze široké škály aktivit, které Didaktikon nabízí. Konají se zde popularizační přednášky a workshopy, které představují širokou paletu oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.


Odpolední kroužky

Novinkou v letošním školním roce jsou odpolední kroužky, které pro zájemce rozšiřují rámec běžného studia. Kroužky jsou určeny pro studenty základních i středních škol, kteří se pod vedením pedagogů a studentů Univerzity Karlovy mohou na půl roku stát vědci a vědkyněmi v různých oborech - zajímala by vás medicína, právo nebo snad přírodní vědy?


Otevírací doba

Didaktikon je otevřen pro veřejnost každý čtvrtek od 16:30 do 18:30, a dále pak dle plánovaných akcí pro veřejnost. Více v sekci Kalendář akcí.

Školní exkurze probíhají od úterý do pátku dopoledne a konkrétní časy jsou domlouvány individuálně dle vašich rezervací.


Newsletter

Pokud máte zájem být informováni o aktualitách a novinkách, můžete se přihlásit k odběru newsletteru.


Aktuality

Nevíte jaký kurz si vybrat? Zkuste Den s Didaktikonem!

Chcete přijít se školou na exkurzi a nevíte, jaký kurz si z naší nabídky vybrat? Nebo byste prostě a jednoduše chtěli vyzkoušet co nejvíc věcí a nemůžete se rozhodnout? Připravili jsme pro vás komponovaná dopoledne, kdy si žáci mohou vybrat z několika workshopů přímo na místě.

29. prosince 2023

Nová kategorie workshopů pro školy

Ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem jsme pro školy připravili hned několik nových workshopů. Pronikněte spolu s námi do tajemného světa starověkého Egypta, vyzkoušejte si psaní hieroglyfů či mumifikaci a zjistěte od těch nejpovolanějších, jak vypadá práce archeologa. U Egypta to ale nekončí, během workshopů o starověkém Řecku a Římě zavítáte na Olymp a zjistíte, jaké technické vymoženosti používali již staří Římané.

5. dubna 2024

Festival Kafkus Hybernská: Nové dimenze Kafkova díla

Kampus Hybernská se minulý týden, u příležitosti stého výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky, proměnil v Kafkus. Didaktikon zorganizoval hlavně pro žáky středních a základních škol přednášky, workshopy nebo pop-artovou výstavu, jejichž pojítkem byl právě nejslavnější pražský německy píšící spisovatel.

28. března 2024

V roce 2024 už Didaktikonem prošlo přes 2000 žáků!

Návštěvnost Didaktikonu stále roste a nás to nesmírně těší! Jen mezi lednem a březnem tohoto roku nás navštívilo přes 2000 žáků a žákyň základních a středních škol! Pro srovnání v minulém roce prošlo našimi workshopy přes 3500 žáků základních a středních škol. Pokud chcete znát všechny statistiky z loňského roku, podívejte se do naší Výroční zprávy za rok 2023.

26. března 2024

Inspirativní ženy na Karlovce: Mějme se rády a sportujme

Jaké jsou ženy ve vrcholných pozicích? Jak se chovají a přemýšlí, jakými lidmi se obklopují? A proč u toho mnohé i cvičí? Nejen proto, že letos pomyslnou štafetu akce Ženy, které inspirují k Mezinárodnímu dni žen, která proběhla v pátek 8. března v Didaktikonu v Kampusu Hybernská, převzala Fakulta tělesné výchovy a sportu UK.

9. března 2024

Chcete být v obraze? Odebírejte náš newsletter!

V Didaktikonu se pořád něco děje: připravujeme pro vás stále nové workshopy, přidáváme Dny s Didaktikonem, otevíráme odpolední kroužky a chystáme plno dalšího programu pro školní skupiny. Chcete o všech chystaných akcích vědět jako první? Odebírejte náš newsletter, chodí vždy první týden v měsíci! Archiv starších čísel a přihlášení k odběru najdete zde.

6. března 2024

Program k výročí 100 let úmrtí Franze Kafky

Celý Kampus Hybernská se na jeden týden promění v "Kafkus" Hybernská, prostor, který bude oslavovat dílo a odkaz tohoto pražského německy píšícího autora. V týdnu od 18. do 22. března u nás můžete navštívit speciální workshopy s kafkovskou tematikou jako je debata s českými filozofy o otázkách etiky, workshop ke hře Playing Kafka a mnoho dalšího.

23. února 2024

Nový workshop Místo je jakýmsi simulátorem reality

Doktorandka PedF UK Aneta Fodorová ve svém novém workshopu s názvem Místo prostřednictvím inovativních vzdělávacích technik ukazuje, jakým způsobem lze rozvíjet schopnosti interpretace, naslouchání druhým i sobě samým ale také spolupráci ve skupině. Workshop si u nás můžete vyzkoušet od 15. do 26. dubna.

15. února 2024

Soutěž Czech Wiki Photo zná své vítěze

Pátý ročník soutěže o nejlepší fotku nahranou na svobodné úložiště Wikimedia Commons zná své oceněné. Vítězné fotografie v kategoriích Vytvořeno člověkem, Příroda a Společnost, kultura a události společně s dalšími soutěžními snímky si můžete do konce února prohlédnout v naší galerii. Posláním soutěže Czech Wiki Photo je propagovat svobodnou tvorbu a její dostupnost pro všechny.

2. února 2024
Všechny aktuality >
VideoKalendář
Duben 2024
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Pod drobnohledem

15. dubna 2024 – 26. dubna 2024

KDY: 9.00–12.00

TYP AKCE: pro školy

VSTUP: zdarma, nutná rezervace

Program Pod drobnohledem kombinuje dva vzdělávací programy, které si připravili studenti a studentky Univerzity Karlovy. Vybrat si můžete z přírodovědného Budiž světlo a umělecko-společenskovědního Místo.

Dopolední programy pro studenty základních i středních škol

3. ledna 2024 – 30. června 2024

TYP AKCE: pro základní a střední školy

VSTUP: zdarma

Didaktikon nabízí dopolední programy pro studenty základních i středních škol. Vybrat si můžete z více než 40 workshopů a přednášek. Studenti si tak mohou vyzkoušet nejrůznější obory nabídky oborů, které lze na Univerzitě Karlově studovat.

Všechny události >
Partneři projektu:


Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám