• Aktuality

Aktuality

30. května 2023

V červnu se kromě klasických komponovaných dopolední můžete těšit i na tři speciální přednášky od známých popularizátorů vědy.

Bouře, tornáda hurikány

22. června k nám zavítá Michal Žák, meteorolog České televize a proděkan pro vnější vztahy Matematicko-fyzikální fakulty. Ve svých přednáškách se věnuje extrémnímu počasí, vysvětlí jak vzniká tornádo i proč je těžké ho předpovědět.


Extrémní počasí mívá různé podoby. U nás může jít o bouřky s četnými blesky, přes průtrže mračen, obří kroupy až po tornáda. A v tropických oblastech bývají nejničivější tropické cyklóny. Co mají společného, jak vznikají a jak se dají předpovídat? Bude těchto extrémů v budoucnu přibývat? A kdy v Česku udeří podobně silné tornádo, jako předloni na jižní Moravě?


Malou ochutnávku vám však můžeme nabídnout už nyní, Michal Žák byl hostem Inetrview ČT24 v sobotu 27. května, rozhovor si můžete pustit zde.


Československo a země Třetího světa ve studené válce

27. června v Didaktikonu vystoupí popularizátor a básník Jakub Mazanec z Filozofické fakulty. Ve svém výzkumu se zabývá obdobím studené války, konkrétně na vztahy Československa a nově vznikajících afrických států. Nabízí tak jiný pohled na období, které často bývá vnímáno jen skrz dva hlavní aktéry - Spojené státy americké a Sovětský svaz.


Období studené války a to, jak o něm přemýšlíme nebo učíme, se v našem prostředí často zužuje na několik málo "horkých epizod" a dva hlavní aktéry - Spojené státy a Sovětský svaz. My si ale představíme i roli menších hráčů - zejména Československa, a to v prostoru, který byl klíčový, nicméně též dlouho opomíjený - v zemích tzv. třetího světa. Společně se pokusíme nahlédnout do studenoválečných vztahů a kontaktů socialistického Československa a zejména nově vzniklých afrických států. Na konkrétních příbězích vyslaných československých expertů, dodávek zboží, kulturních, vědeckých či studentských výměn, zkusíme rozbít představu o světě neprostupně rozděleném železnou oponou a "studeném konfliktu" zúženém na pár událostí velkých dějin typu "Kubánská krize" a "pád Berlínské zdi".


Jakub Mazanec se v roce 2021 zúčastnil popularizační soutěže FameLab, kde získal cenu publika a celkově se umístil na 2. místě. Jeho vystoupení si můžete pustit zde. V roce 2021 mu vyšla kniha Hostinec Evropa.


Co skrývají letokruhy

28. června Didaktikon přivítá dalšího popularizátora, tentokrát z Přírodovědecké fakulty, Jiřího Maška. Vysvětlí vám, čím se zabývá tajemně znějící obor dendrochronologie. Během přednášky se dozvíte, proč v tropických oblastech nemají stromy letokruhy nebo proč letokruhy rostou v noci.


Tušíte, proč stromy tvoří letokruhy? Proč rostou v noci? A proč stromy v tropech letokruhy nemají? Popovídáme si o tom, jak stromy fungují, v čem jsou pro nás důležité a že z letokruhů zjistíme MNOHEM víc než pouze věk stromů.


Stejně jako jeho kolega z Filozofické fakulty, i Jiří Mašek se zúčastnil popularizační soutěže FameLab. V roce 2020 se svým vystoupením vyhrál první místo, jeho vystoupení si můžete pustit zde.






Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám