• Aktuality

Aktuality

25. října 2022

Juniorská UK po osmé: Letos poprvé v Didaktikonu


Uvažujete o studiu na Univerzitě Karlově a chcete vědět, jak to na ní chodí? Zajímáte se o přírodní, lékařské nebo společenské vědy? Univerzita Karlova nabízí unikátní možnost účastnit se programu, který vás provede nejenom zajímavými zákoutími vědy. V letošním roce se vybrané workshopy poprvé konají v nově otevřeném vzdělávacím centru Didaktikon.


Program Juniorská univerzita Karlova simulující studium na vysoké škole realizuje Centrum celoživotního vzdělávání, a to ve čtyřech zaměřeních - lékařském, společenskovědním, přírodovědném a humanitním zaměření, zpravidla od konce září do přibližně poloviny prosince. Program je určen pro studenty středních škol (v případě gymnázií pro vyšší stupeň), každé z jeho zaměření probíhá 5 týdnů, přičemž se souběžně v různých dnech konají dvě zaměření (říjen, začátek listopadu) a po jejich ukončení další dvě zaměření (listopad, začátek prosince). Každý týden je tak uskutečněna jedna dvouhodinová přednáška příslušné fakulty v daném zaměření. Témata přednášek jsou průřezová podle zaměření jednotlivých fakult a jsou přizpůsobená věku studentů středních škol. V závěru programu obdrží úspěšný účastník prezenční formy programu osvědčení o absolvování programu, a to při slavnostním zakončení spojeném s komentovanou prohlídkou historického sídla Univerzity Karlovy simulujícím reálné promoce.


Chcete naše nové centrum navštívit a zažít jeho atmosféru? Tak neváhejte a využijte možnosti účastnit se několika workshopů, které jsme společně s centrem Didaktikon pro účastníky programu Juniorská univerzita Karlova připravili, a to zcela zdarma! Jednat se bude celkem o 4 workshopy, které jsou svým tématem zasazeny do jednotlivých zaměření programu (lékařské, společenskovědní, přírodovědné a humanitní zaměření). Na jaká témata workshopů se tedy můžete těšit?


11. listopadu - workshop na téma Problémově orientovaná výuka filozofie v praxi

Pátek 16.00 - 18.00 hod. v centru Didaktikon, Hybernská 4, 110 00, Praha 1


Pojďte se v rámci našeho exponátu „Automat na filozofické divadlo“ vžít do role filozofa, položit si a zároveň zformulovat vlastní odpovědi na filosofické otázky obzvláště důležité pro současnost či budoucnost světa?


Otázky tematizované v exponátu: 1. Co je pravda? Existuje vůbec? Pokud ano, existuje jediná objektivní pravda, nebo má každý svou? 2. Existuje Bůh? Přináší náboženství více výhod, nebo hrozeb? 3. Co je dobro? Co je zlo? A je možné zlo zcela vymýtit? 4. Spočívá smysl života v práci? A má život vůbec smysl? 5. Co je to láska? 6. Měly být mít ženy právo na interrupci? 7. Co je dobrá smrt? Měla by být povolena eutanazie? 8. Je důležitější dávat prostor svobodě jedince, nebo klást důraz na společnost jako celek? 9. Je demokracie nejlepší způsob vlády? 10. Jak bychom měli řešit změnu klimatu? Jak bychom se měli chovat k životnímu prostředí?


Kapacita je omezena na 30 účastníků. Registrovat se můžete prostřednictvím odkazu zde

Litujeme, kapacita akce je již naplněna. Nyní se nelze přihlásit. Můžete se zkusit přihlásit později, pokud se někdo jiný odhlásí.


25. listopadu - workshop na téma Návštěva německé Prahy

Pátek 16.00 - 18.00 hod. v centru Didaktikon, Hybernská 4, 110 00, Praha 1


Německý živel a němčina byly s Prahou odnepaměti spojeny. Víte, že Slovanský dům se původně jmenoval Německý dům? Víte, ve kterých kavárnách byste našli spisovatele Kafku, Werfela, Rilka? Jaký obrázek Prahy nabízely zdejší německé noviny a kde se vzalo oblíbené téma "magické Prahy"? Udělejte si sami názor na dobové stýkání a potýkání česky a německy mluvících Pražanů!


Kapacita je omezena na 20 účastníků. Registrovat se můžete prostřednictvím odkazu zde2. prosince - workshop na téma Matematika ze Springfieldu

Pátek 16.00 - 18.00 hod. v centru Didaktikon, Hybernská 4, 110 00, Praha 1


Co mají společného matematika a animovaný seriál Simpsonovi? Na první pohled se možná může zdát, že vůbec nic. Ve skutečnosti jsou ale díly tohoto seriálu naplněny řadou matematických triků.


Kapacita je omezena na 30 účastníků. Registrovat se můžete prostřednictvím odkazu zde6. prosince - indiviuální/skupinová hra na téma Ósacká horečka: Staň se lékařským detektivem!

Úterý 16.00 - 18.30 hod. v centru Didaktikon, Hybernská 4, 110 00, Praha 1


Horečka z Ósaky je ve Springfieldu! Zvládnete najít všechny nakažené dříve než bude pozdě? Cílem hry je vytrasovat všechny potenciálně nakažené osoby a informovat je o karanténě. Na začátku dostanete seznam osob, o jejichž nákaze víme, další nakažené už budete muset vytrasovat vy. A pozor - nesmí plýtvat časem!


Kapacita je omezena na 30 účastníků. Registrovat se můžete prostřednictvím odkazu zde

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika

didaktikon@cuni.cz


Jak k nám