24. 5. Den se společenskými vědami

Program zajišťují odborníci z Filozofické fakulty. Studenti si vyberou dva ze tří workshopů. Maximální kapacita je 100 studentů.


V případě zájmu o tento program nám napište na e-mail


Program probíhá od 9:00 do 13:00 s přestávkami.


PŘIHLAŠOVÁNÍ UZAVŘENO


maximální kapacita: 100 studentů

volná místa: volná kapacita

všichni studenti si vyberou 2 ze 3 workshopů

Automat na filozofické divadlo (workshop)

Návštěva německé Prahy (workshop)

Překlad a tlumočení - věda, řemeslo, nebo umění? (workshop)

Poslední mluvčí (úniková hra)


Automat na filozofické divadlo

Workshop

Pojďte se v rámci našeho exponát „Automat na filozofické divadlo“ vžít do role filozofa, položit si a zároveň zformulovat vlastní odpovědi na filozofické otázky obzvláště důležité pro současnost či budoucnost světa? Otázky tematizované v exponátu: 1. Co je pravda? Existuje vůbec? Pokud ano, existuje jediná objektivní pravda, nebo má každý svou? 2. Existuje Bůh? Přináší náboženství více výhod, nebo hrozeb? 3. Co je dobro? Co je zlo? A je možné zlo zcela vymýtit? 4. Spočívá smysl života v práci? A má život vůbec smysl? 5. Co je to láska? 6. Měly být mít ženy právo na interrupci? 7. Co je dobrá smrt? Měla by být povolena eutanazie? 8. Je důležitější dávat prostor svobodě jedince, nebo klást důraz na společnost jako celek? 9. Je demokracie nejlepší způsob vlády? 10. Jak bychom měli řešit změnu klimatu? Jak bychom se měli chovat k životnímu prostředí?


Vyučující: Mgr. Matěj Král, Ph.D.

Návštěva německé Prahy

Workshop

Německý živel a němčina byly s Prahou odnepaměti spojeny. Víte, že Slovanský dům se původně jmenoval Německý dům? Víte, ve kterých kavárnách byste našli spisovatele Kafku, Werfela, Rilka? Jaký obrázek Prahy nabízely zdejší německé noviny a kde se vzalo oblíbené téma magické Prahy? Udělejte si sami názor na dobové stýkání a potýkání česky a německy mluvících Pražanů!


Po komentované prohlídce exponátu a představení mobilní aplikace Samsa bude následovat interaktivní workshop, během něhož se s účastníky začteme do dobových dokumentů (přeložených do češtiny) a budeme diskutovat o česko-německých vztazích nejen v Praze. Probíhá v češtině. Pro mírně pokročilé němčináře je možné nahlédnout i do německých textů.


Vyučující: Mgr. Štěpán Zbytovský, Ph.D.

Překlad a tlumočení - věda, řemeslo, nebo umění?

Workshop

Bude doplněno.


Vyučující: doc. PhDr. Tomáš Duběda, Ph.D.

Poslední mluvčí

Úniková hra

Vstupte do lingvistické únikové hry a s tím i do mozku poslední mluvčí jazyka sanskrtprstskrzkrk. Pokuste se tento jazyk zachránit a zjistěte při tom i to, jakým způsobem jazyky, kterými mluvíme, ovlivňují, jak se na svět díváme, a v konečném důsledku i svět samotný.


Vyučující: Mgr. Jakub Jehlička, Ph.D.


Poslední změna: 15. květen 2023 15:57 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám