Proběhlé výstavy

Fenomén K

Znáte nějakého spisovatele, který je na poštovní známce? Jistě, takových je spousta. A takového, jehož portrét někdo nastříkal sprejem na zeď? No i takových by se několik našlo. A spisovatele, který se stal námětem počítačové hry? Tak tady by se hledalo už dost těžko. Ale tohle všechno dohromady, a ještě aby měl portrét na hrnku, nákupní tašce, penálu nebo tričku? Spisovatele, který je i sto let po své smrti námětem kreslených vtipů? Tak takový je jen jeden. Franz Kafka je zkrátka fenomén!



Czech Wiki Photo 2023

Výstava vítězných snímků 5. ročníku soutěže Czech Wiki Photo


Czech Wiki Photo je soutěž, kterou pořádá každoročně spolek Wikimedia Česká republika a může se do ní zapojit jakýkoliv amatérský i profesionální fotograf či fotografka působící v Česku. Posláním soutěže Czech Wiki Photo je propagovat svobodnou tvorbu a její dostupnost pro všechny. Soutěží chceme ocenit autory kvalitních a unikátních fotografií nahraných na svobodné úložiště Wikimedia Commons.


Kdyby přes noc zmizelo úložiště Wikimedia Commons, Wikipedie by rázem byla bez fotek. Práce by se ztížila i novinářům, kteří z Commons často bezplatně čerpají fotky do článků. Wikimedia Commons je centrální úložiště licenčně volných fotografiívideíilustrací a dalšího obsahu, který poté za dodržení určitých podmínek může používat každý a jakkoliv. Princip svobodného obsahu je jedním ze základních pilířů Wikipedie a pomáhá budovat svět, ve kterém má každý člověk volný přístup k veškerým lidským znalostem a právo k nim svobodně přispívat.



Velmi křehké krunýře

Absolventka Přírodovědecké fakulty UK Hana Svobodová se již od roku 2004 věnuje ochraně mořských želv zejména v Indonésii. Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím. Nejhorší situace je v Indickém oceánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely. Projekt Chráníme mořské želvy ve spolupráci s místními organizacemi před pytláky chrání pláže ve dvou oblastech v Indonésii (ostrov Lembata na JV země a ostrov Denawan na jihu Bornea) a v jedné oblasti na jihu Srí Lanky (pláže u města Dikwella).


Výstava Velmi křehké krunýře představuje úchvatné fotografie mořských želv a procesu jejich záchrany zachycené fotografem Petrem Janem Juračkou. Tyto živoucí poklady na Zemi bojují o přežití. Za posledních 70 let se jejich populace místy snížila až o 90%. Společně s místními partnery chráníme klíčová hnízdiště v Indonésii a na Srí Lance. Přes vzdělávání dětí a podporu lokálních řemeslníků se snažíme o udržitelné alternativy k vykořisťování želv. Od roku 2014 jsme zachránili 4 miliony vajec. Pomozte nám v naší misi.



Když studenti tvoří s umělou inteligencí

Díky novým kreativním nástrojům umělé inteligence může každý z nás snadno vytvářet působivé originální obrazy, literární nebo hudební díla. Co vznikne, když dáme tyto nástroje do rukou studentům základních a středních škol?

Neziskový vzdělávací projekt Aignos během tohoto školního roku pořádá (díky podpoře Ministerstva kultury) na 60 interaktivních workshopů „Tvoříme s umělou inteligencí“. Workshopy se konají na ZŠ a SŠ po celém Česku a zaměřují se primárně na téma lidské a strojové kreativity. Během workshopů studenti tvoří společně s AI umělecká díla, kterých odevzdali už přes 1000. Ta nejlepší z nich budou od května do září vystavena v prostorech Didaktikonu UK v centru Prahy!


Na vernisáži výstavy se dozvíte detaily o tom, jak celý projekt probíhal, jaké jsou reakce studentů a škol a co dalšího s Aignosem chystáme – a možná bude i překvapení!


Odkazy:

– projekt Tvoříme s umělou inteligencí: https://www.aignos.cz/tvorime-s-umelou-inteligenci

– Aignos Linktree: www.linktr.ee/aignos

– program MKČR Kreativní vzdělávání: https://www.mkcr.cz/kreativni-vzdelavani-cs-2635



Třetí rozměr papíru2

Výstava reliéfní grafiky z tvorby Davida Linka, který se této specifické technice věnuje již déle než 25 let a obohatil ji o řadu vlastních postupů. Tato reliéfní grafika je určená především pro těžce zrakově postižené, kteří ji vnímají hmatem. Výstava ukazuje malý výřez z některých témat, která byla použitá jako ilustrace do kalendářů, průvodců po památkách, učebnic a dalších materiálů sloužících ke vzdělávání hendikepovaných. Protože hmatové ilustrace jsou určeny především pro nevidomé, vlastní grafika je pouze v čistě bílé barvě. Z toho důvodu bylo do výstavy zařazeno i množství forem používaných k výrobě reliéfní grafiky které nejen dobře ilustrují způsob práce s reliéfem, ale jsou i vizuálně atraktivní.


Výstavu můžete v Didaktikonu navštívit od 1. 3. do 18. 5.


Termín vernisáže: 14. 4. 2023



Czech Wiki Photo 2022

Čtvrtý ročník soutěže o nejlepší fotku nahranou na svobodné úložiště Wikimedia Commons zná své oceněné. V rámci soutěže Czech Wiki Photo 2022 vznikly skvělé snímky, které jste si mohli prohlédnout od 13. 1. do 28. 2. 2023 v Didaktikonu Kampusu Hybernská. Více o výstavě najdete zde.


Termín vernisáže: 13. 1. 2023 od 18:00


Největší výroční událost Wikimedia ČR – tentokrát v Didaktikonu Kampusu Hybernská. Přijďte si prohlédnout nejlepší svobodné fotky ze soutěže Czech Wiki Photo 2022, poslechnout debatu odborníků a pobavit se na Slam poetry pro Wikipedii a vzdělávání.


Potkejme se osobně a oslavme spolu svobodné informace pro všechny.


Program

16:00 Debata svobodné licence a online databáze

18:00 Vernisáž výstavy Czech Wiki Photo 2022

19:00 Slam poetry pro Wikipedii a vzdělávání 


Cíl projektu

Věříme, že si toto často opomínané období zaslouží mnohem více pozornosti, a to nejen ve školách, ale i na Wikipedii. Pojďte společně dotvářet největší volně dostupnou encyklopedii na světě! Vytvořte článek, naskenujte fotky z rodinného archivu, doplňujte informace. Každá editace se počítá!


Odkaz na registrační formulář


Více informací zde




V kategorii Vytvořeno člověkem se na 1. místě umístila a absolutním vítězem ročníku CWP 2022 se stala fotografie Závrt v Moravském krasu od Michala Daneše.





Poslední změna: 17. duben 2024 18:15 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám