Proběhlé výstavy

Velmi křehké krunýře

Absolventka Přírodovědecké fakulty UK Hana Svobodová se již od roku 2004 věnuje ochraně mořských želv zejména v Indonésii. Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím. Nejhorší situace je v Indickém oceánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely. Projekt Chráníme mořské želvy ve spolupráci s místními organizacemi před pytláky chrání pláže ve dvou oblastech v Indonésii (ostrov Lembata na JV země a ostrov Denawan na jihu Bornea) a v jedné oblasti na jihu Srí Lanky (pláže u města Dikwella).


Výstava Velmi křehké krunýře představuje úchvatné fotografie mořských želv a procesu jejich záchrany zachycené fotografem Petrem Janem Juračkou. Tyto živoucí poklady na Zemi bojují o přežití. Za posledních 70 let se jejich populace místy snížila až o 90%. Společně s místními partnery chráníme klíčová hnízdiště v Indonésii a na Srí Lance. Přes vzdělávání dětí a podporu lokálních řemeslníků se snažíme o udržitelné alternativy k vykořisťování želv. Od roku 2014 jsme zachránili 4 miliony vajec. Pomozte nám v naší misi.Když studenti tvoří s umělou inteligencí

Díky novým kreativním nástrojům umělé inteligence může každý z nás snadno vytvářet působivé originální obrazy, literární nebo hudební díla. Co vznikne, když dáme tyto nástroje do rukou studentům základních a středních škol?

Neziskový vzdělávací projekt Aignos během tohoto školního roku pořádá (díky podpoře Ministerstva kultury) na 60 interaktivních workshopů „Tvoříme s umělou inteligencí“. Workshopy se konají na ZŠ a SŠ po celém Česku a zaměřují se primárně na téma lidské a strojové kreativity. Během workshopů studenti tvoří společně s AI umělecká díla, kterých odevzdali už přes 1000. Ta nejlepší z nich budou od května do září vystavena v prostorech Didaktikonu UK v centru Prahy!


Na vernisáži výstavy se dozvíte detaily o tom, jak celý projekt probíhal, jaké jsou reakce studentů a škol a co dalšího s Aignosem chystáme – a možná bude i překvapení!


Odkazy:

– projekt Tvoříme s umělou inteligencí: https://www.aignos.cz/tvorime-s-umelou-inteligenci

– Aignos Linktree: www.linktr.ee/aignos

– program MKČR Kreativní vzdělávání: https://www.mkcr.cz/kreativni-vzdelavani-cs-2635Třetí rozměr papíru2

Výstava reliéfní grafiky z tvorby Davida Linka, který se této specifické technice věnuje již déle než 25 let a obohatil ji o řadu vlastních postupů. Tato reliéfní grafika je určená především pro těžce zrakově postižené, kteří ji vnímají hmatem. Výstava ukazuje malý výřez z některých témat, která byla použitá jako ilustrace do kalendářů, průvodců po památkách, učebnic a dalších materiálů sloužících ke vzdělávání hendikepovaných. Protože hmatové ilustrace jsou určeny především pro nevidomé, vlastní grafika je pouze v čistě bílé barvě. Z toho důvodu bylo do výstavy zařazeno i množství forem používaných k výrobě reliéfní grafiky které nejen dobře ilustrují způsob práce s reliéfem, ale jsou i vizuálně atraktivní.


Výstavu můžete v Didaktikonu navštívit od 1. 3. do 18. 5.


Termín vernisáže: 14. 4. 2023Czech Wiki Photo 2022

Čtvrtý ročník soutěže o nejlepší fotku nahranou na svobodné úložiště Wikimedia Commons zná své oceněné. V rámci soutěže Czech Wiki Photo 2022 vznikly skvělé snímky, které jste si mohli prohlédnout od 13. 1. do 28. 2. 2023 v Didaktikonu Kampusu Hybernská. Více o výstavě najdete zde.


Termín vernisáže: 13. 1. 2023 od 18:00


Největší výroční událost Wikimedia ČR – tentokrát v Didaktikonu Kampusu Hybernská. Přijďte si prohlédnout nejlepší svobodné fotky ze soutěže Czech Wiki Photo 2022, poslechnout debatu odborníků a pobavit se na Slam poetry pro Wikipedii a vzdělávání.


Potkejme se osobně a oslavme spolu svobodné informace pro všechny.


Program

16:00 Debata svobodné licence a online databáze

18:00 Vernisáž výstavy Czech Wiki Photo 2022

19:00 Slam poetry pro Wikipedii a vzdělávání Cíl projektu

Věříme, že si toto často opomínané období zaslouží mnohem více pozornosti, a to nejen ve školách, ale i na Wikipedii. Pojďte společně dotvářet největší volně dostupnou encyklopedii na světě! Vytvořte článek, naskenujte fotky z rodinného archivu, doplňujte informace. Každá editace se počítá!


Odkaz na registrační formulář


Více informací zde
V kategorii Vytvořeno člověkem se na 1. místě umístila a absolutním vítězem ročníku CWP 2022 se stala fotografie Závrt v Moravském krasu od Michala Daneše.

Poslední změna: 17. leden 2024 14:59 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám