Kde jinde odstartovat akademický rok 2022/23 než v Kampusu Hybernská, který musí znát každý, kdo na Univerzitě Karlově působí, studuje nebo učí? Proto je nutné představit zejména novým studentům zdejší možnosti a aktivity, jež jsou tak členité jako prostor sám. Slavnostní odpoledne a večer se tak nesly v duchu kultury, inovací a vzdělávání.
„Je mi opravdu velikou ctí, že tady společně můžeme zahájit akademický rok, který nás čeká. Přeju vám spoustu energie do nadcházející doby, která asi nebude úplně jednoduchá. Přeju nám, abychom se opravdu potkávali nejenom na univerzitní půdě v Praze, v Plzni, v Hradci Králové nebo tady v Kampusu Hybernská. Ale abychom také všichni měli sílu trochu bojovat za to, že jsou tady nějaké evropské hodnoty, že univerzita má chránit demokracii. Přeju nám, aby rok, který nás čeká, byl takový, že když se na něj zpětně podíváme, řekneme si: on nebyl tak jednoduchý, ale byl vlastně hezký,“ oficiáně odstartoval nový akademický rok na nádvoří Kampusu prorektor Univerzity Karlovy Martin Vlach (na obrázku vlevo dole), který v této milé povinnosti zastoupil rektorku Milenu Králíčkovou, jež paralelně otevírala studentský happening na Lékařské fakultě v Plzni.
Barvitý program začal v Kampusu Hybernská už v šestnáct hodin exkurzí po areálu, jímž provázel Jan Bičovský z Filozofické fakulty UK, který před lety stál u zrodu tohoto unikátního projektu propojení hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy za účelem rozvíjení intenzivnější spolupráce mezi oběma subjekty. Návštěvníci tak kromě venkovních zákoutí a vysokých pater Kampusu objevili i nedávno otevřené výukové centrum Didaktikon (podrobně jsme o něm psali zde).
V čítárně vedle kultovní kavárny Hlína proběhla autorská čtení, prokládaná informacemi o místních kurzech, které zde pořádá například UK Point: „Podnikni to! na UK pro mě nebyl kurz o podnikání, ale o tom, jak vykročit ze své komfortní zóny, zkusit něco nového a díky tomu zjistit, co chci nebo i nechci v životě dělat,“ popsala své zážitky z kurzu Dia, studentka Matfyzu. „Nemusíte mít hned nápad, vizi. Stačí jen chuť se seznamovat a dozvídat nové věci. Já byla třeba díky kurzu donucena zkontaktovat se s osobami z praxe, jež mě inspirují, a požádat někoho z nich, zda by se nestal mým mentorem. Odtud už pak byl jen krok ke stáži a následně zajímavé práci,“ láká nové zájemce Dia.
Novým studentům se představila také Studentská Hybernská spadající pro Hyb4City, která nabízí sdílené kanceláře v Kampusu Hybernská, o které mohou žádat studentské spolky, iniciativy či projekty na Univerzitě Karlově. „Pokud hledáte zázemí pro svůj spolek nebo chcete uspořádat přednášku, výstavu, promítání či workshop, jsme tu pro vás a pomůžeme vám váš záměr zrealizovat, včetně odborné a PR podpory,“ slibuje Magdaléna Suchá, koordinátorka Studentské Hybernské. Se vznikem samotného spolku a se všemi legislativními záležitostmi, které to obnáší, studentům zase pomohou v UK Pointu.
Své vzdělávání představilo i Centrum pro přenos poznatků a technologií UK, které nabízí kurzy zaměřené na průřezové dovednosti a mezioborová témata, jako např. prestižní Map the System – Zmapuj systém a nastartuj změnu, oblíbenou Inovační laboratoř: Rozjeď projekt, nebo pro doktorandy velmi relevantní MSI1 – Management vědy a inovací.
V hlavním sále kampusu vystoupili finalisté letošního i předchozích ročníků vědeckého stand-upu FameLab (podrobně jsme o soutěžících psali zde).
Slavnostní večer zakončilo vystoupení kapely Tygroo kombinující tradiční balkánskou hudbu s elektronickou, hip-hopem a funkem.
Text: Jitka Jiřičková
Foto: Vladimír Šigut
Didaktikon | Kampus Hybernská
Hybernská 4, Praha 1, 110 00
771 523 973 (po–pá 9–15)