Gratulujeme týmu českých středoškoláků, kteří v americkém Houstonu ovládli finále mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu. Zvítězili s nápadem, jak na dálku opravit nefunkční družice. Jejich mentorem a rádcem byl i Jan Spratek, kterého u nás můžete potkat na workshopech pro školy s vesmírnou tematikou ve vzdělávacím centru Didaktikon.
Vzdělávací centrum Didaktikon už od září hostí lektory a několik exponátů od Planetum, protože Planetárium Praha prochází rekonstrukcí a modernizací. Na studenty základních a středních škol čeká expozice věnovaná vesmíru, ve které si mohou třeba vyzkoušet, jak těžký by byl obyčejný pomeranč na různých planetách Sluneční soustavy, pochopit, jak funguje odstředivá síla a prohlédnout si součástky z opravdické rakety. Univerzita Karlova navíc chystá memorandum o spolupráci s Planetem, které prohloubí vzájemnou spolupráci.
Hlavním lákadlem jsou však workshopy pro školy vedené popularizátorem kosmonautiky a vesmíru Janem Spratkem. Žáci základních a středních škol se společně s ním vydají na dobrodružnou pouť naší sluneční soustavou a ještě dál. Ve workshopu S Hurvínkem do vesmíru zjistí, jak vypadá cesta na oběžnou dráhu a co čeká družici, když opustí Zemi. Jak vysoko bude naši planetu obíhat a kde vlastně začíná vesmírný prostor? „Hmota říká vesmíru, jak se má křivit, vesmír říká hmotě, jak se má pohybovat“ tímto heslem se řídí moderní pochopení gravitace. Jak tuto sílu ale pořádně pochopit a jedná se vůbec o sílu? Na to, jak gravitace vlastně funguje, se společně s Janem Spratkem podíváte na během workshopu Gravitační simulátor. Pro nejmladší žáky je pak připraven workshop Planety v hrsti, během kterého si vyrobí model Sluneční soustavy ve správném měřítku, který si následně mohou odnést k sobě do školy.
Pro opravdové vesmírné nadšence od 9 do 15 let máme otevřený i kroužek Připrav se na kariéru vesmírného průzkumníka. Během kroužku se žáci druhého stupně základních škol seznámí s fakty, které by měl každý budoucí vesmírný objevitel znát a naučí se používat řadu nástrojů, které bude během své vesmírné kariéry používat. Ať už jde o 3D modelování, programování nebo využívání snímkovacích družic k průzkumu Země z oběžné dráhy. Kroužek otevíráme znovu od října a koná se každé pondělí.
V Didaktikonu se 24. května bude konat také finále Astronomické olympiády a kdo ví, třeba bude mezi soutěžícími další úspěšný řešitel nebo řešitelka mezinárodní soutěže Conrad Challenge.
Didaktikon | Kampus Hybernská
Hybernská 4, Praha 1, 110 00
771 523 973 (po–pá 9–15)