SAMSA

Řešitelé:

Štěpán Zbytovský (FF UK)

Lukáš Felbr (MFF UK/FF UK)

Anna Glogarová (FF UK)

David Sogel (FF UK)

Hana Špačková (FF UK)

Barbora Talácková (FF UK)

Mária Kristína Ďurková (FSV UK)Praha německá, Praha franzkulturní. S mobilní aplikací městem nejen Kafkovým


Dějiny Prahy jsou nerozlučně spjaty mj. s jejím německým obyvatelstvem. SAMSA zavádí uživatele na místa, jež nesou stopu působení německy mluvících architektů, výtvarníků, literátů, hudebníků, spolků, škol a dalších institucí. U každého místa appka nabízí poutavý a zajímavý výklad k jeho vývoji v kontextu politických dějin, dějin architektury a k roli místa v kulturním životě, současné i historické fotografie. Reflexe plurikulturního a vícejazyčného charakteru dějin českých zemí stále zůstává výzvou (nejen) pro výuku dějin na středních školách. Projekt zprostředkovává znalosti, které jsou východiskem k takové reflexi, a nabízí linie, které může tato reflexe sledovat.


ODKAZ KE STAŽENÍ - GOOGLE PLAY


ODKAZ KE STAŽENÍ - APPLE STORE


Aktivity pro školy napojené na exponát


Návštěva německé Prahy

Německý živel a němčina byly s Prahou odnepaměti spojeny. Víte, že Slovanský dům se původně jmenoval Německý dům? Víte, ve kterých kavárnách byste našli spisovatele Kafku, Werfela, Rilka? Jaký obrázek Prahy nabízely zdejší německé noviny a kde se vzalo oblíbené téma magické Prahy? Udělejte si sami názor na dobové stýkání a potýkání česky a německy mluvících Pražanů!


Po komentované prohlídce exponátu a představení mobilní aplikace Samsa bude následovat interaktivní workshop, během něhož se s účastníky začteme do dobových dokumentů (přeložených do češtiny) a budeme diskutovat o česko-německých vztazích nejen v Praze. Probíhá v češtině. Pro mírně pokročilé němčináře je možné nahlédnout i do německých textů.

vhodné pro:Poslední změna: 11. září 2023 12:21 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika


Jak k nám