Didaktikon - nový směr v popularizaci vědy

Didaktikon je vzdělávací centrum Univerzity Karlovy a Kampusu Hybernská, z.ú., určené k experimentování, objevování a učení se hrou. Jeho hlavním cílem je vzdělávat žákyně a žáky základních a středních škol heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Žáci se tak stanou aktivními účastníky výuky. Vnímají učení jako činnost, kterou konají oni sami, ne jako něco, co je na nich vykonáváno zvenčí. Mají radost z toho, že sami něco vyřeší a dokáží, což vede k jasnějšímu a hlubšímu pochopení učiva a k odhalení širších souvislostí s dosavadními znalostmi i s každodenními zkušenostmi žáka.


Další cílovou skupinou Didaktikonu jsou učitelé. Díky unikátnímu spojení různých didaktických oborů Univerzity Karlovy pomáhá Didaktikon experimentálně rozvíjet výuku budoucích učitelů základních a středních škol, poskytovat jim možnost přistupovat nejen k vlastnímu vzdělávání, ale i vzdělávání budoucích žáků kreativně, integrovat různé didaktické postupy, různé technologie a různé vědecké disciplíny tak, aby výsledný vzdělávací koncept dokázal zaujmout žáky a studenty s různým zaměřením a vedl je k širšímu zájmu o vědu jako způsob vnímání světa i inspiraci k vlastnímu rozvoji, podnikavosti a kreativitě.


Aktuality

Máš talent? Univerzita Karlova ti pomůže rozběhnout vlastní projekt!

Nadační fond UK vyhlašuje výzvu na projekty nadaných studentek a studentů středních škol, kteří vynikají v určité oblasti nebo oboru při studiu na SŠ. Díky finanční podpoře a propojení s výzkumem na UK se budou moci dále studijně a osobně rozvíjet. Přihlášky lze podávat do 30. 6. 2023.

5. června 2023

Červen se ponese v duchu zajímavých přednášek

Během koponovaných dopolední pro školy se žáci mohou těšit na přednášku meteorologa Michala Žáka z MFF UK, který bude vyprávět o extrémním počasí a co ho způsobuje. Přednášky budou mít i dva studenti, které můžete znát ze soutěže Science Slam. Jakub Mazanec ukáže jiný pohled na studenoválečnou politiku ČSSR a Jiří Mašek zase vysvětlí, co všechno nám mohou říct letokruhy.

30. května 2023

Úniková hra Poslední mluvčí nově i na GoOut

Únikovou hru Poslední mluvčí si nově může vyzkoušet každý! Chcete zjistit, zda zvládnete vyřešit všechny úlohy a vstupte do lingvistické únikové hry a s tím i do mozku poslední mluvčí jazyka „sanskrtprstskrzkrk“. Pokuste se tento jazyk zachránit a zjistěte při tom i to, jakým způsobem jazyky, kterými mluvíme, ovlivňují, jak se na svět díváme, a v konečném důsledku i svět samotný.

24. května 2023

V Didaktikonu proběhlo setkání partnerů Matfyzu

V pondělí 22. května proběhlo setkání firemních partnerů Matematicko-fyzikální fakulty UK, kteří formálně spolupracují v rámci Partnerského programu MFF UK. Setkání se letos konalo ve vzdělávacím centru Didaktikon.

23. května 2023

Série workshopů a exkurzí v období maturit

Na studenty myslíme i v době maturit, pro nematuranty jsme připravili pestrý program. Protože kam jinam v období maturit, než do Didaktikonu?! Pro studenty středních škol jsme připravili sérii workshopů a exkurzí, které budou probíhat od 15. do 26. května a budou vždy trvat celé dopoledne. Jedná se o první ročník a program je pro školy zdarma.

24. dubna 2023

Speciální nabídka pro základní a střední školy

Nabídka vzdělávacích dopolední pro školy! Jedná se vždy o dva na sebe navazující bloky, díky čemuž mohou studenti základních a středních škol navštívit více workshopů v jeden den. Toto vzdělávací dopoledne je pro školy zdarma. Na workshopy zveme vždy více tříd, abychom plně využili kapacitu centra. Více informací naleznete v sekci Školy.

28. března 2023
Všechny aktuality >
VideoKalendář
Červen 2023
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Velká výstava bezobratlých

2. června 2023 – 11. června 2023

KDY: 8.30–18.00

KDE: Botanická zahrada PřF

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: vstupné, bez rezervace

Po dlouhých pěti letech se do Botanické zahrady PřF UK vrací Velká výstava bezobratlých. Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů.

Výstava Když studenti tvoří s umělou inteligencí

24. května 2023 – 31. července 2023

TYP AKCE: pro veřejnost

VSTUP: zdarma

Díky novým kreativním nástrojům umělé inteligence může každý z nás snadno vytvářet působivé originální obrazy, literární nebo hudební díla. Co vznikne, když dáme tyto nástroje do rukou studentům základních a středních škol?

Všechny události >
Partneři projektu:


Máte dotaz ?
Kontakty

Didaktikon | Kampus Hybernská

Hybernská 4

Praha 1, 110 00

Česká republika

didaktikon@cuni.cz


Jak k nám